ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତିର ଐତିହାସିକ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ସରକାର: ଜୟନାରାୟଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ନେଇଥିବା ଐତିହାସିକ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି କିଂଚିତ ସମାଧାନର ଘୋଷଣା କରିବା ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟରୁ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଏଭଳି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୩ ମସିହାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖି ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତିର ମହାଦୁର୍ନୀତି ବିଜେଡି ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେହି ଐତିହାସିକ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି କିଂଚିତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିବା ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜର ପୂର୍ବ ଘୋଷଣା ପରି ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୩ରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖି ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତିର ମହାଦୁର୍ନୀତି ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ଗତ ଜୁଲାଇ ୨୭ତାରିଖରେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ଘଡ଼େଇ ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ୮.୮୦ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଜିକୃତ ବେରୋଜଗାର ଯୁବକଯୁବତୀ ଅଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେବେ ଏହି ୮.୮୦ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ରୋଜଗାର ଦେଇ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ତା’ର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ୫୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଦୁଃଖ କେବେ ଦୂର କରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କେଉଁ ବିଭାଗର କେଉଁ ପାହ୍ୟାରେ କେତେ କର୍ମଚାରୀ ନିୟମିତ ହେବେ ତା’ର ତାଲିକା ଦେବାକୁ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଦାବି କରିବା ସହ ନିୟମିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୫୭ହଜାର ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବକେୟା ପାଉଣା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ନ୍ୟାୟ ବିଚାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିବେ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଯୁବକଯୁବତୀ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଆଶା ରଖି ନିରାଶରେ ଅଛନ୍ତି । କାଳିଆ, ପିଠା ଓ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଭଳି ଅନେକ ଯୋଜନା ଯେପରି ଯୁବକ,ମହିଳା ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରିଥିଲା, ଆଜିର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେଭଳି ଦିଗରେ ଗତି କରିବ ନାହିଁ ତ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହିତ ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀ, ଗ୍ରାମରୋଜଗାର ସହାୟକ, ହୋମଗାର୍ଡ, ଗାଁ ସାଥୀ, ବିଭିନ୍ନ ଅଫିସରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡିଟିପି ଅପରେଟରଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଲକ୍ଷାଧିକ ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରିର ମାନ୍ୟତା କେବେ ସରକାର ଦେବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।