ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ: ଭାରତ-ଏ ୭ ୱିକେଟରେ ବିଜୟୀ

ଥିରୁଅନନ୍ତପୁରମ୍: ଜଲଜ ସାକ୍ସେନାଙ୍କ ଅଲରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବଳରେ ଭାରତ-ଏ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଥମ ଅନଅଫିସିଆଲ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ଏ’କୁ ୭ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହି ବିଜୟ ସହ ଭାରତ-ଏ ୧-୦ର ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି। ମୁମ୍ବାଇର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଶିବମ ଦୁବେ ଲଗାତର ଦୁଇଟି ଛକା ମାରି ବିଜୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ।

ମାତ୍ର ୪୮ ରନର ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରୁଥିବା ଭାରତ-ଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଶୁବମାନ୍ ଗିଲ୍ (୫), ଅଙ୍କିତ ବାୱନେ (୬) ଓ ଶ୍ରୀକର ଭରତ (୫)ଙ୍କୁ ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦୁବେ (୧୨*) ଓ ରିକି ଭୁଇ (୨୦*) ଘରୋଇ ଟିମର ଔପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ଏ’ ପକ୍ଷରୁ ଲୁଙ୍ଗି ଏନଗିଡି ୨ଟି ଓ ଡେନ୍ ପିଟ୍ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚତୁର୍ଥ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଦିବସରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ଏ ୯ ୱିକେଟରେ ୧୭୯ ରନରୁ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ଟିମ୍ ମାତ୍ର ୧୮୬ ରନରେ ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଭ୍ରମଣକାରୀ ଟିମର ଅନ୍ତିମ ୱିକେଟ୍ ଭାବେ ଲୁଥୋ ସିପାମ୍ଲା (୮)ଙ୍କୁ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର କ୍ଲିନ୍ ବୋଲ୍ଡ କରିଥିଲେ।

ଭାରତ-ଏ ପକ୍ଷରୁ ଶାହାବାଦ ନଦୀମ ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଓ ସାକ୍ସେନା ୨ଟି ଲେଖାଏ ୱିକେଟ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ଏ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୬୪ ରନ୍ କରି ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତ-ଏ ୩୦୩ ରନ୍ କରି ୧୩୯ ରନର ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଅଲରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସାକ୍ସେନାଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।