ଫେରିଲା ଷ୍ଟିଲ କ୍ୟାମେରା ଜମାନା: ଯୁବପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଛି କ୍ରେଜ୍‌

ରାଉରକେଲା:(ପୱନ ତିୱାରୀ):ସମଗ୍ର ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଳାରେ ଏବେ ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଘାରିଛି ଷ୍ଟାଇଲିସ ଫଟୋ ମାନିଆ।  କିଏ କେତେ ପ୍ରକାରର ଓ କେତେ ଡିଜାଇନର ଫଟୋ ଉଠାଇପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।  ପାର୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାସ୍ତାଘାଟ, କଲେଜ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଚିଙ୍ଗ  ଯାଏ,  ଏମିତିକି ଘର ଛାତ ଉପର ସବୁଠି ପାଇବେ ଏବେ ଫଟୋ ଫିଭର। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଏ ପ୍ରକାରର ମାନସିକତା ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ପାଗଳ କରିଛି।    ଯଦି କିଛି ମାସ ପୁର୍ବକୁ ଯିବା, ସେତେବେଳେ ପିଲାଙ୍କୁ ସେଲଫି ନିଶା ଘାରିଥିଲା।  ଦାମି ମୋବାଇଲରେ ଫଟୋ ଉଠାଇ ସୋସିଆଲ ସାଇଡରେ ଅପଲୋଡ କରିବା ଏକ ପ୍ରକାରର ନିଶା ହୋଇଥିଲା।

ସେଲଫି ନେବାରେ ଯୁବ ବର୍ଗ କ’ଣ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକେ ଲାଗିପଡିଲେ । ଏହି କ୍ରେଜ୍‌ ଏତେ ବଢ଼ିଲା ଯେ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ମୋବାଇଲ ରେ ହିଁ ଏଡିଟିଙ୍ଗ କରି ଫଟୋକୁ ଆହୁରି ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲେ।  ଆପଣଙ୍କର ମନେ ଥିବ ଏ ସମୟରେ କେତେକ ଭୂତ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଫଟୋ ଉଠାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଲେ। ଏବେ ଯୁବପୀଢିକୁ ନୂଆ କମ୍ପାନୀର ବାଇକ, ୟୁନିକ ହେୟାର ଷ୍ଟାଇଲ, ନୂଆ  ଡିଜାଇନର ଡ୍ରେସ ସବୁ ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି ବା ଭଲ ମାଇଲେଜ ନେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏ ସବୁକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଏବେ ଦାମି ଷ୍ଟିଲ କ୍ୟାମେରା ସମସ୍ତଙ୍କର ପସନ୍ଦ ହୋଇଛି। ନୂଆ  ବାଇକ, ୟୁନିକ ହେୟାର ଷ୍ଟାଇଲ ଆଉ ଗୋଟିଏ କ୍ୟାମେରା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦରକାର ଭଳି ମନେ ହେଉଛି ।

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯଦି ଆମକୁ ଏକ ଭଲ ଫଟୋ ଦରକାର ହେଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ଆମେ ଜଣେ ଫଟୋ ଗ୍ରାଫରକୁ ଖୋଜୁଥିଲେ। ସମୟ ସ୍ରୋତରେ ତାହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲା। କ୍ୟାମେରାର ସ୍ଥାନ ମୋବାଇଲ ନେଲା ମୋବାଇଲ ଫଟୋ ନିଶା ଏତେ ଘାରିଲା ଯେ, ଆମେ ଯୁବବର୍ଗ ଜଣେ ଜଣେ ମଡେଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ।  ମୋବାଇଲ କ୍ୟାମେରାରେ ଉଠୁଥିବା ଫଟୋକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଏବେ ଷ୍ଟିଲ କ୍ୟାମେରା ସେ ସ୍ଥାନ ନେଲା।   ଯଦି ଏ ପ୍ରକାରର ମାନସିକତା ରହେ ତେବେ ଆଗକୁ ଏ ଦିଗରେ ଜଣେ ପିଲା ଚାହିଁଲେ ଜଣେ ଭଲ ଫଟୋ ଗ୍ରାଫର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ।  ଆଉ ଫଟୋଗ୍ରାଫିକୁ ନିଜର ବୃତ୍ତି ବି କରିପାରିବ।  ସେହିପରି ଫଟୋ ପୋଜ ଦେଉଥିବା ପିଲାମାନେ ଚାହିଁଲେ ଜଣେ ଭଲ ମଡେଲର ବି ହୋଇପାରନ୍ତେ ।

ଆଜିକାଲି ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଫଟୋ ଉଠାଉଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ଜଳ ଜଳ ହୋଇ ଦିଶୁଛି । ତେଣକୁରି ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଓ ମଡେଲିଙ୍ଗ ଉଭୟ କାମରେ ଏହା ଆସିପାରନ୍ତା।  ଆଉ ପିଲାଙ୍କୁ ଏହା ଏକ ଭଲ ପ୍ଳାଟଫର୍ମ ବି ଦେଇପାରନ୍ତା।  ସହରରେ ପାଠପଢ଼ୁଥିବା ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବେଶ୍ ତତ୍ପରତା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି ।