ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିବା ସହ ବହୁ ବେମାରକୁ ଭଲ କରିଥାଏ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର):   ଖରା ଦିନେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀର ସମେତ ତ୍ୱଚା ଲାଗି ବି ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଶରୀରରେ  ଜଳୀୟ ଅଂଶର ମାତ୍ରା ଠିକ୍‌ ରଖିବା ସହ ତ୍ୱଚାକୁ ହାଇଡ୍ରେଡ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ ସି’ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ। ଯାହାକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଲାଗି ଖୁବ୍‌ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।  ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିବା ସହ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି କବଜ୍‌, କିଡନୀର ବହୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ।

ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଲିଭର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଯଦି ଅବସାଦରେ ରହୁଛନ୍ତି ଓ ରକ୍ତଚାପ ବଢି ଯାଉଛି, ତା ହେଲେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ଲାଗି ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଚନ କ୍ରିୟା ଠିକ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇରନ, ମ୍ୟାଗନେସିୟମ,  ପୋଟାସିୟମ ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ମିଳିଥାଏ।

ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀରେ ଷ୍ଟୋନ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ, ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ଲାଗି  ରାମବାଣ ସଦୃଶ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀ ତା, ହେଲେ ପ୍ୟାକେଟ ଜୁସ୍‌ ପିଇବା ବଦଳରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣିକୁ ହିଁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ।  ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇଥାଏ। ସକାଳୁ ଉଠି ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ ରହିଥାଏ।

ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ମହଜୁଦ ଭିଟାମିନ ସି ତ୍ୱଚା ଉପରେ ବୟସର ଛାପ ପକାଇବାକୁ ଦେଇ ନଥାଏ। ଏହାକୁ ନିୟମିତ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ବଢୁଥିବା ବୟସର ଛାପକୁ ରୋକି ପାରିବେ। ତ୍ୱଚା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ବଢୁଥିବା ବୟସ ଥମିଯିବା ପରି ଲାଗିବ।

ଲେମ୍ବୁରେ ଥିବା ସାଇଟ୍ରିକ ଏସିଡ ଯୋଗୁ  ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରଣ ବାହାରୁଛି, ତା ହେଲେ ଆପଣ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ନିୟମିତ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତ୍ୱଚାରେ ଲେମ୍ବୁର ଲେପ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ତ୍ୱଚାର ଅନ୍ୟ କୋଷିକାର କ୍ଷମତାକୁ ବି ବଢାଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଚେହେରାରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପୁରୁଣା ଦାଗ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

୧୬ରୁ ୩୧ ଯାଏ ଲାଗୁ ହେବ ପୂରା ଲକଡାଉନ

ଏହି ରାଜ୍ୟର ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ କରୋନା, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରାମ ମାଧବ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ କାହିଁକି ବିବାହ ହୋଇଥିଲା?

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ କେତେ ଦିନ ରହିବେ ବିଗ ବି ଓ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

୪ ବର୍ଷର ପୁଅ ଓ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏକାକରି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା

ରାଜସ୍ଥାନ ମହାନାଟକ: ପଣବନ୍ଦୀର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ବିଧାୟକ

କାଲି ୧୦ଟା ବେଳେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିବେ ସଚିନ ପାଇଲଟ

ଭାରତକୁ ଇରାନ୍‌ ଝଟକା: ଫଣ୍ଡିଂ ନ କରିବାରୁ ଛାବାହାର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଡ୍ରପ୍‌

ରାମ ଗୋପାଲ ବର୍ମାଙ୍କ ଫିଲ୍ମରେ ଓଡ଼ିଶାର ‘ରକ୍‌’, ଅପ୍‌ସରାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ କରିବେ ଅଭିନୟ

ଜଲଦି ଉଠ, ପାଞ୍ଚଟା ବାଜିଲାଣି !

ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ

‘କରଣ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କିଛି କହିବା ଅବସ୍ଥାରେ ନାହାନ୍ତି’