ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଚିଠି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜସ୍ଥାନରେ କ୍ଷମତା ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଶାସକ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ଏବେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି। ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ କଲରାଜ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ଡାକିବା ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ରାଜଭବନ ଘେରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଦାୟୀ ନୁହଁନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଯଦି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟପାଳ କଲରାଜ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ମର୍ଯ୍ୟାଦାଠୁ କେହି ଉପରେ ନୁହେଁ। କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରାଜନୀତିକି ଚାପ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଆଜି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କାହାର ଚାପରେ ଆସିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଅନ୍ୟଥା, ଯଦି ଜନସାଧାରଣ ରାଜ ଭବନକୁ ଘେରିବାକୁ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଦାୟୀ ରହିବୁ ନୁହିଁ।

ଗେହଲଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ଡାକିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେ ଆଶା କରିଥିଲୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ରାତିରେ ବିଧାନସଭା ଡାକିବାରୁ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବେ, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଉତ୍ତର ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ କେନ୍ଦ୍ର ନେତାଙ୍କ ଚାପରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଗେହଲଟ କହିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।