ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଆପାଚି ଏବଂ ଚିନୁକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ ସହିତ ବିବାଦ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାର ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ବୋଇଙ୍ଗ ଗତ ମାସରେ ୨୨ଟି ଆପାଚି (ଏଏଚ୬୪-ଇ ଆପାଚି) ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନିକଟରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ସେନା ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବୋଇଙ୍ଗ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ସମସ୍ତ ୨୨ ଟି ଆପାଚି ଏବଂ ୧୫ ଟି ଚିନୁକ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗାଣ ସରିଛି। ଭାରତୀୟ ସେନାର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ଏହି ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ଏଏଚ-୬୪ଇ ଆପାଚି ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନଠାରୁ ଉନ୍ନତ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଇ ହେବ। ଆମେରିକା ସେନା କହିଛି, ଚିନୁକ୍ ହେଉଛି ଏକ ବହୁମୁଖୀ ଏବଂ ବହୁତ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡ଼ିପାରୁଥିବା ବିମାନ। ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ଇନ୍ଧନ ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୫ରେ ଭାରତ ବାୟୁସେନା ୨୨ଟି ଆପାଚି ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ୧୫ ଟି ଚିନୁକ୍ ହେଲିକପ୍ଟର କିଣିବା ପାଇଁ ବୋଇଙ୍ଗ ସହିତ ଭାରତର ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଆପାଚି ହେଲିକପ୍ଟର କିଣିବା ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା।

ଜଣେ ସେନା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସହ ହୋଇଥିବା ଅବରୋଧକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉଭୟ ଆପାଚି ଏବଂ ଚିନୁକ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏଲଏସିରେ ଏହି ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

୭ ଅଗଷ୍ଟ, ଶୁକ୍ରବାର: ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବେ

ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ରିୟା, ରୁଜୁ ହେଲା ମାମଲା

ରିୟାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଙ୍ଗଲି ଝିଅ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା କୋଲକାତା ପୁଲିସ୍‌

ଦିଶାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ ରିୟା, କିନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା ଚାଇନା, ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରି ଡିଲିଟ କରିଦେଲା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା କରୋନା: ଦିନକରେ ୫୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ,୯୦୪ ମୃତ

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ପୁଣି ଜଣେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ହତ୍ୟା

୬ ଅଗଷ୍ଟ, ଗୁରୁବାର: ତରବରିଆ ହୋଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଆମେରିକା ହେଲା ରାମମୟ

ସୁଶାନ୍ତ ପୂର୍ବତନ ମ୍ୟାନେଜର ଦିଶାଙ୍କ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦରୁ ମିଳିଲା ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ

ଆଇବିପିଏସ୍‌ରେ ୧୧୫୭ଟି ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ପ୍ରେମିକା ପାଇଁ ଜାଳୁଥିଲେ ମହମବତୀ, ଜଳିଗଲା ଘର