ଅଚାନକ ତିବ୍ବତ ଗସ୍ତ କଲେ ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତିବ୍ଦତ ଏବଂ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳ ଆସି ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ଚୀନ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବିକାଶ ପାଇଁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବିକାଶ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି। ୱାଙ୍ଗ ୟି ମଧ୍ୟ ତିବ୍ବତର ଶାସକ ଦଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଚାଇନା (ସିପିସି)ର ପରାମର୍ଶଦାତା। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱାଙ୍ଗ ୟି ତିବ୍ଦତର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସଚିବ ୱୁ ୟିଙ୍ଗଜୀ ଏବଂ ଚିଜାଲା ଏବଂ ତିବ୍ଦତର ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୱାଙ୍ଗ ୟି ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ତଥା ଗାଁରେ ଚାଲିଥିବା ନିର୍ମାଣର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଚୀନ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତିବ୍ଦତ ଗସ୍ତ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ହିମାଳୟର ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଦୂରଦୂରାନ୍ତକୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ବିରଳ।

ଓ୍ୱାଙ୍ଗ ୟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିବ୍ଦତର ଆର୍ଥିକ ତଥା ସାମାଜିକ ବିକାଶ, ବାହ୍ୟ ଜଗତ ସହ ସହଯୋଗ ବେଳେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ସହ କାମ କରିବେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥିତି, ବିଶେଷ ଆମେରିକା ସହିତ ଚାଲିଥିବା କୂଟନୀତିକ ଯୁଦ୍ଧ, ରାଜନୀତିକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ତିକ୍ତତା ବାବଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ନିକଟରେ ଆମେରିକା ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ ଥିବା ଚାଇନାର କନସୁଲେଟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା, ଏହାର ଜବାବରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ତିବ୍ଦତ ନିକଟ ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ଥିବା ଆମେରିକାର କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା।

ଚୀନ୍‌ର କୂଟନୀତିକ ଉଦ୍ୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ୱାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ, ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶରେ ତିବ୍ଦତ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ବିଆରଆଇ (ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ପଦକ୍ଷେପ) ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଏହା ଜଡିତ ଅଛି।

ଚୀନ୍ ତିବ୍ଦତ ସୀମାରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଜବୁତ କରୁଛି। ନେପାଳ ଏବଂ ନେପାଳ ସହିତ ତିବ୍ଦତର ସୀମା ମଧ୍ୟ ବିଆରଆଇରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ତେଣୁ ତିବ୍ଦତ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ‘ଟ୍ରାନ୍ସ ହିମାଳୟ ବହୁମୁଖୀ କନେକ୍ଟିଭିଟି ନେଟୱର୍କ’ ନିର୍ମାଣ ସମେତ ଚାଇନା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଜାଭେଦକରଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଲେ କଙ୍ଗନା

କପୁଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, କାହିଁକି ଫଟୋ ଅପଲୋଡ ପାଇଁ ପୁଲିସ ମନା କରୁଛି ?

ନିର୍ମାଣଧୀନ କୋଠା ଭୁଶୁଡ଼ି ତିନି ମୃତ

ଆସାମର ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୈୟଦା ଅନୱର ତୈମୁରଙ୍କ ପରଲୋକ

ଋଣ ଉପରେ ଏସବିଆଇର ପାର୍ବଣ ଅଫର, ଜାଣନ୍ତୁ କ‘ଣ ରହିଛି ସୁବିଧା

ମାତ୍ର ୨୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ପୁଅ ଆଗରେ ବାପାଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା

ଶିବସେନା ପୁଣି ବିଜେପି ସହ ହାତ ମିଳାଉ ବୋଲି କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମଭୁମି ବିବାଦ: ୩୦ରେ ମସଜିଦ ଉଚ୍ଛେଦ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି

ମହାକାଶରେ ଖଣି ସନ୍ଧାନ କରିବ ଚାଇନା, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

ସୁଶାନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲା ସିବିଆଇ

ଏହି ଟିଭି କଳାକାରଙ୍କୁ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପୂରା ଘଟଣା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

କରନ ଜୋହରଙ୍କ ନାଁ ନେବାକୁ ଗିରଫ କ୍ଷୀତିଜ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏନସିବି ଅଧିକାରୀ!