ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଭାଗ ଭାଗ କରିଥିଲା କଂଗ୍ରେସ, ସ୍ୱୀକାର କଲେ ଦଳୀୟ ନେତା

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସର ଡିଭାଇଡ୍‌ ଆଣ୍ଡ ରୁଲ ତରିକା ପୁଣି ଥରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। କର୍ଣ୍ଣାଟକାରେ ଲିଙ୍ଗାୟତ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଧର୍ମ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ନାଁରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କୁ ଭାଗ ଭାଗ କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ଚାଲକୁ ଧରା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ସେହି ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ବିଧାୟକ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ମନ୍ତ୍ରୀ ଡିକେ ଶିବକୁମାର।

କର୍ଣ୍ଣାଟକା ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଶିବକୁମାର ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବାଚନର କିଛି ମାସ ଆଗରୁ ଏଭଳି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏକ ଦଶହରା ମିଳନ ଉତ୍ସବରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଏପରି କରି ତାଙ୍କ ଦଳ ବହୁତ ବଡ଼ ଭୁଲ କରିଛି। ସେ ଏହି ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି, “ରାଜନୀତିକ ଦଳ ଧର୍ମ ଓ ଧାର୍ମିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଣ୍ଡ ଖେଳାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଅନେକ ମନ୍ତ୍ରୀ, ନେତା ଏହି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନୀ ରାୟ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛି ଯେ, ଏହା ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା। କୌଣସି ରାଜନୀତିକ ଦଳ ଧର୍ମକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆମ ସରକାର ଏଭଳି ଦୋଷ କରିଥିବେ, ମୁଁ ସେଥିପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗୁଛି।”

ମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବକୁମାର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ଧର୍ମରେ ରାଜନୀତି ପଶିବ ଆମେ ମାନବିକତାକୁ କଦାପି ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ପାରିବାନି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସିଦ୍ଦରମୈୟାଙ୍କ ସରକାର ଲିଙ୍ଗାୟତ ଏବଂ ବୀରଶୈବ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଧର୍ମ ମାନ୍ୟତା ଦେଇ ହିନ୍ଦୁଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଫଳ ଓଲଟା ହୋଇଥିଲା। ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଧିକ ଭୋଟ ଥିବା ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କର୍ଣ୍ଣାଟକାରୁ ବିଜେପି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆସନ ପାଇଥିଲା। ଲିଙ୍ଗାୟତ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଦରମୈୟାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସେ ଅଞ୍ଚଳର ୩ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜ ଆସନ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିନଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ମୋ ବେଳକୁ ଦେଖାଗଲା, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜେନାଙ୍କ ବେଳକୁ ଦେଖାଗଲାନି

୪ ଜିଲ୍ଲାକୁ ରେଡ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ, ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ଦଶହରାରେ ଖୋଲା ରହିବ RTO ଅଫିସ୍

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ୧୫

ଆଜି ମହାଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା; ମା’ଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ କମିଛି ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ପରେ ବି ରହିଛି ବିପଦ, ସରକାର ଜାରି କଲେ ଆଡଭାଇଜରି

ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ହାଣିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତିଲେ ମା’ ଓ ଭାଇ

ରକ୍ତମୁଖା ଜମି ପିଇଲା ୩ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ

ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବନ୍ୟା: ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ବଳବନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ଲୋକାଯୁକ୍ତଙ୍କ ନୋଟିସ୍‌

ରାତି ପାହିଲେ ମହାଷଷ୍ଠୀ ,ଏଥର ସୁନା ଚାନ୍ଦିରେ ଝଟକିବେନି ମା ’