୮,୭୦୦ କୋଟି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୮,୭୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସାମରିକ ଉପକରଣ କିଣିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସାମରିକ ଉପକରଣରେ ୧୦୬ଟି ସ୍ୱଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ବିମାନ ରହିଛି। ଯାହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନର ମାନେ ଚଳାଇପାରିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ମଜବୁତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୧୦୧ ସାମରିକ ଉପକରଣ ଆମଦାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିଗ୍ରହଣ ପରିଷଦ (ଡିଏସି) ୧୦୬ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟର୍ବୋ ଟ୍ରେନର -୪୦ (ଏଚଟିଟି-୪୦) ବିମାନ କିଣିବା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ, ହାଲ୍ (HAL) ସଫଳତାର ସହ ଏଚଟିଟି-୪୦ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ବିକଶିତ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରମାଣୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଡିଏସି ୧୦୬ଟି ମୌଳିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ କିଣିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ” ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ୭୦ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅର୍ଡର କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୬ ଟ୍ରେନରଙ୍କୁ ଆଇଏଏଫରେ ଏଚଟିଟି-୪୦ ଜାହାଜ ଚଳାଇବା ପରେ କିଣା ଯିବ।

ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଅଗ୍ନି ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଡିଏସି ସୁପର ରାପିଡ୍ ଗନ୍ ମାଉଣ୍ଟ (SRGM) ର ଏକ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ସଂସ୍କରଣ କିଣିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ୧୨୫ ମିଲିମିଟର APFSDS (ଆର୍ମର୍ ପିରିସିଂ ଫିନ୍ ଷ୍ଟାବିଲାଇଜଡ୍ ଡିସଚାର୍ଜ ସାବୋଟ୍) ଆମ୍ବୁ କିଣିବା ପାଇଁ ଡିଏସି ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। କିଣାଯାଇଥିବା ଗୁଳିରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ରହିବ। ଡିଏସି ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି, ଯାହା ଏକେ ୨୦୩ ଏବଂ ୟୁଏଭି (ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନ ଯାନ) କିଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ