‘ପରିବାର ମୋହରୁ ଉପରକୁ ଉଠନ୍ତୁ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ‘ପରିବାର ମୋହରୁ ଉପରକୁ ଉଠନ୍ତୁ। ପାରସ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସକୁ ଅତୁଟ ରଖି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନିଅନ୍ତୁ। ଦଳରେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଓ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରନ୍ତୁ।’ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ୯ ଜଣ ନେତା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପଠାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଏମିତି କିଛି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସନ୍ତୋଷ ସିଂହ ଓ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟଦେବ ତ୍ରିପାଠୀ।

ଏହି ନେତାମାନେ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଜବାହାରଲାଲ ନେହରୁ, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଓ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧରେ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଦେଶକୁ ଗଠନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବେଶ୍ କିଛି ସମୟ ହୋଇଗଲାଣି ଦଳ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଚାଲିଛି, ସେଥିରେ ଦଳର ସାଧାରଣ କର୍ମୀ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସହିତ ମାନସିକ ଚାପରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏବେ ଦେଶର ଗଣତନ୍ତ୍ର ସଙ୍କଟରେ ପଡ଼ିଛି। ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଠିବା ଦରକାର ଓ ଶକ୍ତ ହେବା ଦରକାର।

ସେମାନେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଦୟାକରି ପରିବାର ମୋହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱକୁ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଓ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରୁନ୍ତୁ। ଯୋଗାଯୋଗ ଓ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖି ଦଳକୁ ଚଲାନ୍ତୁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦଳର ଛବି ଖରାପ କରିବା ଓ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଦଳୀୟ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ବିରୋଧରେ କହିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସନ୍ତୋଷ ସିଂହ ଓ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟଦେବ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସମେତ ୧୦ ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଲାମନବୀ ଆଜାଦ୍, ଶଶୀ ଥରୁର, ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା ଓ କପିଲ ଶିବଲଙ୍କ ଭଳି ୨୦ରୁ ଅଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ଅନିଶ୍ଚିତା ସଂପର୍କରେ ଚିନ୍ତାପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ତା’ସହିତ ଦଳରେ ଦୃଢ଼ ନେତୃତ୍ୱର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା କହିଥିଲେ। ଆଉ ଏହି ଚିଠିକୁ ନେଇ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି (CWC) ବୈଠକରେ ସୋନିଆ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ ପରେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇବେ ବୋଲି ରାଜି ହୋଇଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାଣା କପୁରଙ୍କ ୧୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଫ୍ଲାଟ ସିଜ୍‌

‘ମୋଦି ବି ମୋ ପୁଅ’ ବୋଲି କହିଲେ ଶାହୀନ ବାଗ ଦାଦି

ବଡ଼ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲଦାଖ

ହାତରେ ମଣିଷର ଖପୁରୀ ଓ ବେକରେ ଶିକୁଳି ବାନ୍ଧି ଚାଷୀ ବିଲ୍‌କୁ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ

କ୍ଷମା ମାଗିଲେ କିମ୍ ଜଙ୍ଗ ଉନ

କରୋନା ଭୟରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ନେଲେ ଷ୍ଟିମ୍, ଲୋକେ କହିଲେ ‘ନୋବେଲ୍ ପୁରସ୍କାର ମିଳୁ’

ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀ ’ଅରୁଚିକର’: ଅନୁଷ୍କା

ଅଭିନେତ୍ରୀ ରକୁଲ ପ୍ରୀତ ସିଂହଙ୍କୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଘାଣ୍ଟିଲା ଏନସିବି, ରିୟାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ରଖିଲେ ବଡ଼ ବୟାନ

୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାମଲା ଜିତିଲା ଭୋଡାଫୋନ, ହାରିଗଲେ ସରକାର

ଏଥିପାଇଁ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ‘ୟେ ରିସ୍ତେ ପ୍ୟାର୍ କେ’

ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ: କ’ଣ ରହିଛି ସବୁ ନୂଆ ନିୟମ ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସର୍ଭେ କହିଲା-ଖୁସି ନୁହନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାବାସୀ, ଦେଶରେ ସବୁଠୁ ପଛୁଆ