କିଏ ହେବ ଶିବସେନାର ମାଲିକ, ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଶ୍ୱସ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଶ୍ୱସ୍ତି। ଶିବସେନା କାହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ତାକୁ ନେଇ ଉଦ୍ଧବ କ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ସିନ୍ଦେ କ୍ୟାମ୍ପ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନନେବାକୁ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ସିନ୍ଦେ ଗ୍ରୁପକୁ ପ୍ରକୃତ ଶିବସେନା ଭାବେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ସୋମବାର ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି କରି କୋର୍ଟ ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚକୁ ସୁପାରିସ କରିପାରନ୍ତି।

ଆବେଦନକାରୀ ସିନ୍ଦେ ଟିମ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଏହା ହେଉଛି ଦଳୀୟ ମାମଲା। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସଂଖ୍ୟା ଅଛି। ତେଣୁ କୋର୍ଟ ଦଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନକରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁମତକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ସିନ୍ଦେ ଗ୍ରୁପ ଆବେଦନ କରିଥିଲା। ଆଜିର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଜଷ୍ଟିସ ଏନଭି ରମନ୍ନା ସିନ୍ଦେ ଟିମଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଯଦି ଆପଣ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ବେଖାତିରି କରନ୍ତି ଏହା କଣ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ବପଦ ନୁହେଁ?

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିବାଦୀୟ ମାମଲାରେ ପୂର୍ବରୁ ସିନ୍ଦେ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରା ଦ୍ୱାରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

ଉଭୟ ସିନ୍ଦେ ଓ ଉଦ୍ଧବ ଠାକେର ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାର ଦସ୍ତାବିଜ ମାଗିଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ। ଯେଉଁ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଦେଇପାରିବେ, ସେ ହିଁ ଶିବସେନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ କହିଥିଲେ। ଶିବସେନା ଉପରେ ହକ ଦାବି କରି ସିନ୍ଦେ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଇସି ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣ ମାଗିଛନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ ୮ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନେ ଦସ୍ତାବିଜ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଇସି ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ। ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିବାଦର କାରଣ ଲଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଇସି ନୋଟିସ ଜାରି କରି କରିଥିଲେ।

ଇସିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ବିଜେପି ସମର୍ଥନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କ ସହ ଶିବସେନାର ୪୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଓ ୧୨ ଜଣ ସାଂସଦ ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଶିବସେନାର ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟ ଥିବାରୁ ସେ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ଶିବ ସୈନିକ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦଳର ଚିହ୍ନ ଧନୁ ଓ ତୀର ମିଳିବା ଦରକାର।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।