ଆସାମର ଗୋ ସୁରକ୍ଷା ବିଲକୁ କାଉଣ୍ଟର କଲା ମେଘାଳୟ କଂଗ୍ରେସ

ଗୌହାଟି: ନିକଟରେ ଆସାମ ସରକାର ଗୋ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ୍ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏବେ ଏହାକୁ କାଉଣ୍ଟର କରି ମେଘାଳୟ ସରକାର ଏକ ବିଲ୍ ଆଣିବା ଦରକାର ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ କନରଡ କେ ସାଙ୍ଗମା ସରକାର ଏହି ବିଲ୍ ଆଣିବା ଦରକାର। ଯାହା ଆସାମ ଦେଇ ଗୋ ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ପରିବହନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ମେଘାଳୟ, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଗୋମାଂସକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଆସାମ ଦେଇ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

“ଆମର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମର ନିଜସ୍ୱ ଆଇନ ରହିବା ଉଚିତ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୁକ୍ତ ମାଂସ ପାଇବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ଆମେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜନୀତିକ ଦଳ ତଥା ନାଗରିକଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଗୋମାଂସ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଆମେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଆମର ଖାଦ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବ୍ୟାହତ କରିବାକୁ ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମ୍ପେରିନ୍ ଲିଙ୍ଗଡୋ କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟର ହେନିଭ୍ୟୁଟ୍ରେପ୍ ଯୁବ ପରିଷଦ ମେଘାଳୟର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରେଷ୍ଟୋନ୍ ଟିନ୍ସଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦେଇ ଆସାମ ବିଲକୁ ‘ଆପତ୍ତିଜନକ’ ଦର୍ଶାଇଛି। ଆସାମ ବିଲର ଧାରା ୭ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। କାରଣ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ ବୋଲି ଯୁବ ପରିଷଦର ସଭାପତି ରବର୍ଟଜୁନ ଖାରଜାହରିନ୍ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆସାମକୁ ଗାଈ ପରିବହନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଯୋଗାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିପାରେ। ଯାହା ମେଘାଳୟର ଜୀବିକା ତଥା ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।”

ସୂଚନାଯେ୍ାଗ୍ୟ, ଗୋ ସୁରକ୍ଷା ବିଲ୍, ୨୦୨୧ ଅନୁଯାୟୀ ହିନ୍ଦୁ, ଜୈନ, ଶିଖ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମ ଯେଉଁମାନେ ଗୋ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଗୋ ମାଂସକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତି; ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଗୋହତ୍ୟା ଏବଂ ଚାଲାଣ କରିବା ବେଆଇନ୍। ଏମିତିକି ଏହି ଧର୍ମର ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଧର୍ମପୀଠ ଠାରୁ ୫ କିଲୋମିଟର ଭିତରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଗୋମାଂସ ହୋଇପାରିବନି। ଏମିତିକି ଏହି ପରିଧି ମଧ୍ୟରେ କେହି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଗୋ ମାଂସ ବିକ୍ରି କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବ ତାହେଲେ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।