ଏଲୋପାଥି ଚିକିତ୍ସାକୁ ନେଇ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଓହରିଲେ ଯୋଗଗୁରୁ ରାମଦେବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯୋଗଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବ ନିଜ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି। ଏଲୋପାଥି ଚିକିତ୍ସାକୁ ନେଇ ସେ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ରାମଦେବଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ଆଜି କହିଥିଲେ। ପରେ ରାମଦେବ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ନିଜର ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ସେ ଓହରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ରାମଦେବ କହିଛନ୍ତି, ମୋର ମତକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି ଏଥିରେ ଫୁଲଷ୍ଟାପ ପକାଇବାକୁ ଯାଇ ମୁଁ ମୋର ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଓହରୁଛି। ଯେଉଁ ମନ୍ତବ୍ୟ ଏଲୋପାଥି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦେଇଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସେ ଅନୁତପ୍ତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛନ୍ତି ରାମଦେବ।

ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗପୀଠର ଲେଟର ପ୍ୟାଡରେ ରାମଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଏଲୋପାଥିକୁ ସେ ବିରୋଧ କରୁନାହାନ୍ତି। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଲୋପାଥି ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି। ଏହା ମାନବିକତା ପାଇଁ ଏକ ସେବା। ରାମଦେବ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଭିଡିଓ ଯାହା ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ତାହା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ ବେଳର। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ହ୍ୱାଟସଆପରେ ଆସିଥିବା ଏକ ବାର୍ତ୍ତାକୁ ଉଦ୍ଦୃତ କରି ଶୁଣାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଯଦି କାହାର ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେଇଛି ସେଥିପାଇଁ ସେ ଅନୁତପ୍ତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ରାମଦେବଙ୍କର ଏକ ଭିଡିଓ ଏବେ ସୋଶାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ତୁରନ୍ତ ସରକାର ରାମଦେବଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ଆଇଏମଏ ଦାବି କରିଥିଲା। ଏହାପରେ ଯୋଗଗୁରୁ ରାମଦେବ ଏବଂ ଆଇଏମଏ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବଢୁଥିବା ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ। ଆଜ ଏ ନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାମଦେବଙ୍କ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ କରୋନା ବେଳେ ଦେବଦୂତ ସାଜିଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଅପମାନ ଜନକ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏପରି ଭାଷା କେବେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ରାମଦେବ ନିଜ ମତକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବା ଦରକାର। ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଭାବନ ପ୍ରତି କୁଠାରଘାତ ବୋଲି ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।