କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ୧୧ ହଜାର ମହିଳା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଖୁବଶୀଘ୍ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ୧୧ ହଜାର ମହିଳା ଯବାନ। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷ ଯବାନଙ୍କ ଭଳି ସୀମାରେ ପ୍ରହରା ଦେବେ। ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ସହରର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଗଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିବ।

ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ହଜାର ୫୩୩ ମହିଳା ଯବାନ ସିଆରପିଏଫ୍, ବିଏସଏଫ୍, ସିଆଇଏସଏଫ୍ ଓ ଆଇଟିବିପି ପରି ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସରେ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ଏହାସହ ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ସଶସ୍ତ୍ର ସୀମା ବଳ ପାଇଁ ୨ ହଜାର ୭୭୨ ମହିଳା ଯବାନ ନିଯୁକ୍ତି ହେବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରି ସାରିଛି । ସେନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧୀକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ, ଏହି ମହିଳା ଯବାନ ମାନଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତି ପକ୍ରିୟା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏନେଇ ବିଜ୍ଞାପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତାଙ୍କ କହିବା କଥାଯେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ ଏବେ ମୋଟ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସଂଖ୍ୟରରୁ  ମହିଳା ଯବାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଶେଷ ହେବା ପରେ ମୋଟ ମହିଳା ଯବାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨.୧୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଏହି ସାହାସୀ ମହିଳା ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଛତିଶଗଡ ଓ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ନକ୍ସଲ ଦମନ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ସହ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା ଓ ମନୋସରବର ଏହି ଯବାନମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ନିଭେଇବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମଳିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ONGC ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପରଲୋକରେ ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମ ‘ଭିକି ଡୋନର’ର ଅଭିନେତା

ଗୁରୁବାର ଫିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ, ମତ ବିନିମୟ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଡିଜିଟାଲ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବେ ‘ୱାର୍କିଙ୍ଗ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ’ ପରିଭାଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ

ବିଜେପି ନେତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା

କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ଲୋନ୍ ନେବା ପାଇଁ ହିନ୍ଦୀ ଜାଣିବା ଦରକାର କହିବା ପରେ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ବଦଳି

ସାତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ: ରିପୋର୍ଟ

ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ୨୯ ହଜାର ଜଣଙ୍କର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ

ରାଜ୍ୟସଭା ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ

ବିଜେପି ନେତାଙ୍କୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଦେବୁନି: ଚାଷୀ ସଂଘ