ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇଡିଆ ସମ୍ମିଳନୀ: ନିବେଶ ପାଇଁ ନମୋଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା-ଭାରତ ବ୍ୟବସାୟ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇଡିଆ ସମ୍ମିଳନୀ 2020କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଅବସରରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କ, ଏଫଡିଆଇ ନିବେଶ ଆଦି ଉପରେ ମୋଦି ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।

ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ପ୍ରାକୃତିକ ଅଂଶୀଦାର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଦୁଇଟି ଅଂଶୀଦାର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ ଏବଂ ଆମେ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଂଶୀଦାର। ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହିତ ବ୍ୟବସାୟିକ ସୁଯୋଗର ବୃଦ୍ଧି ଯାହାକୁ ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବ।

ଏଫଡିଆଇରେ ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗୁଛି

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମେ ଏଫଡିଆଇରେ ରେକର୍ଡ ଉଚ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚୁଛୁ। ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଅଧିକ ଏଫଡିଆଇରେ ନିବେଶ ହେଉଛି | 2019-20 ରେ ଭାରତରେ ଏଫଡିଆଇ ପ୍ରବାହ 74 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏହା 20 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବୋଲି ପିଏମ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ଅର୍ଥ ଏବଂ ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ

ଅର୍ଥ ଏବଂ ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି। ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଭାରତ ଏଫଡିଆଇ କ୍ୟାପକୁ 49 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ 100 ପ୍ରତିଶତ ଏଫଡିଆଇ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ମହାକାଶରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଆମେ ଏଫଡିଆଇ କ୍ୟାପକୁ 74 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛୁ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଦୁଇଟି ପ୍ରତିରକ୍ଷା କରିଡର ସ୍ଥାପନ କରିଛି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ବିମାନ ସାମିଲ ହେବ

ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ହେଉଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିକାଶର ଅନ୍ୟ ଏକ କ୍ଷେତ୍ର | ଆସନ୍ତା 8 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଶୀର୍ଷ ଘରୋଇ ଭାରତୀୟ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଆଗାମୀ ଦଶନ୍ଧିରେ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ବିମାନ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ଘର ନିର୍ମାଣରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ

ଭାରତ ଆପଣଙ୍କୁ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି| ଆମ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ଅଭିଯାନର ସାକ୍ଷୀ ହେଉଛି ଆମ ଦେଶ | ଆସନ୍ତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ଅଂଶୀଦାର ହୁଅନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ଆମ ଦେଶରେ ରାସ୍ତା, ରାଜପଥ ଏବଂ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ଶକ୍ତି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି ଭାରତ

ଭାରତ ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରେ। ଭାରତ ଏକ ଗ୍ୟାସ ଭିତ୍ତିକ ଅର୍ଥନୀତିରେ ବିକାଶ କଲାବେଳେ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ବିପୁଳ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଅଛି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ

ଭାରତ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି| ଭାରତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତିବର୍ଷ 22 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ମେଡିକାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍- ଉତ୍ପାଦନରେ ଦେଶର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି

ଭାରତ ନିକଟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଐତିହାସିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିଛି। ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ ସୁଯୋଗ – କୃଷି ଇନପୁଟ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି, କୃଷି ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିଚାଳନା, ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ଜୈବିକକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି: ମୋଦି

ଭାରତ ସୁଯୋଗର ଦେଶ

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୁଯୋଗରେ 5G, ବିଗ୍ ଡାଟା ଆନାଲିଟିକ୍ସ, କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ, ବ୍ଲକ୍-ଚେନ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଫ୍ ଥିଙ୍ଗ୍ସର ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ| ଭାରତ ଏକ ସୁଯୋଗର ଦେଶ ଭାବରେ ଉଭା ହେଉଛି | ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେବି। ନିକଟରେ ଭାରତରେ ଏକ ମଜାଦାର ରିପୋର୍ଟ ବାହାରିଲା। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସହରୀ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମୀଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅଧିକ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।