ରାଫେଲକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ତିନୋଟି ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ମାଗିଲେ ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫ୍ରାନ୍ସର ମେରିନାକରୁ ଆସିଥିବା ୫ଟି ମଧ୍ୟମ ମଲ୍ଟି ରୋଲ୍ ରାଫେଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବୁଧବାର ହରିୟାଣାର ଅମ୍ବାଲାସ୍ଥିତ ଏୟାରବେସରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ରାଫେଲ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିରୋଧୀ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ୧୪ ମାସ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାଫେଲ ଉପରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାଫେଲ ବିଷୟରେ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (IAF) କୁ ରାଫେଲ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରକୁ ତିନୋଟି ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି। ୫୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଫେଲ ୧୬୭୦ କୋଟିରେ କାହିଁକି କିଣାଗଲା? ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀ କାହିଁକି ୩୦ ହଜାର କୋଟିର ଚୁକ୍ତି ପାଇଲେ? ୧୨୬ ରାଫେଲ ଜାଗାରେ ୩୬ଟି କାହିଁକି କିଣା ଗଲା?

ରାହୁଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ସିଏମ ଦିଗବଜୟ ସିଂ ମଧ୍ୟ ରାଫେଲ କିଣିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଦିଗବିଜୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ ବିନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କୁହାଯାଉ ନାହିଁ। ରାଫେଲ ସମ୍ପର୍କରେ କଂଗ୍ରେସ ଦେଇଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଦିଗବିଜୟ ଟ୍ୱିଟ୍ ଜରିଆରେ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୟୁପିଏ ସରକାର ୧୨୬ଟି ମିଡିୟମ ମଲ୍ଟି ରୋଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିଥିଲେ। ହେଲେ ମୋଦି ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି ଟେଣ୍ଡରର ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ହୁ’ର ପ୍ରଶଂସା ଓ କଠୋର ଆଇନ

ବଲ୍‌ରେ ଲାଳ ମାରିଦେଲେ ଉଥାପ୍ପା, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ହାଥରସ୍ ଯାଉଛନ୍ତି ରାହୁଲ-ପ୍ରିୟଙ୍କା, ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ

୧ ଅକ୍ଟୋବର, ଗୁରୁବାର: ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ମତାନ୍ତର ହୋଇପାରେ

୧୭୪ ରନ୍ ଅଟକିଲା କୋଲକାତା, ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ୪୭

ଟସ୍‌ ଜିତିଲା ରାଜସ୍ଥାନ, ବ୍ୟାଟିଂ କରିବ କୋଲକାତା

ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ ଭଙ୍ଗା ଘଟଣା: କ’ଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ବାବ୍ରି ରାୟକୁ ନେଇ ଜବାବ ରଖିଲେ ଆଡ଼ଭାନୀ

୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ବୁଧବାର: ରାଗ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖନ୍ତୁ

ଆଇପିଏଲରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପ୍ରଥମ ବିଜୟ, ହାରିଲା ଦିଲ୍ଲୀ

ଚମକିଲେ ୱିଲିୟମସନ ଓ ଧିମା ବ୍ୟାଟିଂ କଲେ ବେୟାରଷ୍ଟୋ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧୬୨

ଟସ୍‌ ଜିତିଲା ଦିଲ୍ଲୀ, ବ୍ୟାଟିଂ କରିବ ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ଫେରିଲେ ଈଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ଓ ୱିଲିୟମସନ