ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୧୫୦କୋଟି, ଅର୍ଥ କମିଶନ କଲେ ସୁପାରିସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ତ୍ରୟୋଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଐତିହାସିକ ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗ ଓ ଏହାର ପାରିପାଶ୍ୱିର୍କ ସ୍ଥାନର ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ପଂଚଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୫୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ଐତିହାସିକ ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗର ସଂରକ୍ଷଣ ନିମନ୍ତେ ଅନୁଦାନ ଦେବାକୁ ପଂଚଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାବି କରିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରିପୋର୍ଟରେ ପଂଚଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ୧୫୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ସୁପାରିସ୍ କରିଛନ୍ତି। କଟକ ସହରର ଏହି ଐତିହାସିକ ଦୁର୍ଗ, ଏହାର ଗେଟ୍ ଓ ରାଜଭବନର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ବିକାଶ ସମେତ ପୁରୁଣା ଗଡ଼ଖାଇରେ ବୋଟିଂ ସୁବିଧା ସହ ସେଠାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର ପାର୍କ ସ୍ଥାପନ କରି ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ କରିବା ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହିତ କଟକ ସହରର ଦେବୀ ମା’ ଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରର ମଧ୍ୟ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ରହିଛି। ପଂଚଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ଏହି ଦୁର୍ଗ ଓ ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ୧୫୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ସୁପାରିସ୍ କରିଥିବାରୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସଂରକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ବାରବାଟୀ ଦୁର୍ଗ ପୁଣିଥରେ ତା’ର ପୂର୍ବ ଗୌରବ ଫେରିପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।