ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜକୁ ପଶି ଆସିଛନ୍ତି ୫୩ଟି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ; ଫସଲ ଉଜାଡ଼ୁଛନ୍ତି, ଘର ଭାଙ୍ଗୁଛନ୍ତି

କେନ୍ଦୁଝର: କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜ ପତଳା ଗାଁରେ ୫୩ଟି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ହାତୀପଲ ଗାଁରେ ବ୍ୟାପକ ମକା ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ୩ଟି ଘର ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ହାତୀପଲ ୨ଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ ଉପଦ୍ରବ ମଚାଉଛନ୍ତି।  ଗୋଟିଏ ଦଳରେ ୨୧ଟି ଓ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳରେ ୩୨ଜଣ ହାତୀ ଅଛନ୍ତି।

ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ୪୦ଜଣ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ  କରାଯାଇଛି।  ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବନବିଭାଗ ବାଣ ଓ ଲାଇଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। ହାତୀଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଗାଁ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ଅଛନ୍ତି।

eleeeଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜର ଭରତ ଚନ୍ଦ୍ର ଘଡ଼େଇ କହିଛନ୍ତି,“ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ୫୩ଟି ହାତୀ ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜକୁ ପଶି ଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜର କାଳିକାପ୍ରସାଦ ଜଙ୍ଗଲରେ ଅଛନ୍ତି। ପତଳା ଗାଁରେ ଏହି ହାତୀମାନେ ୩ଟି ଘର ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ମକା ଫସଲ ଓ ଗୋଡ଼ା ଧାନ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ୪୦ ଜଣ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି।”

ଗ୍ରାମବାସୀ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମହାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି,“ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ତଥାପି ହାତୀଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାରେ ସଫଳ ହେଉ ନାହୁଁ। ଏହି ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡୀ ହାତୀ ଗୋଡ଼ା ଧାନ ଓ ମକା ଖାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ତା’ସହିତ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି।”