ବାହାଘରର ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ବାପାମା’ ହୋଇଥିଲେ, ହେଲେ…

ଢେଙ୍କାନାଳ (ରାଜଶ୍ରୀ ଶତପଥୀ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପ୍ରସବ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏଠାରୁ କଟକ ରେଫର କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଚାଲି ଚାଲି ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଫେରି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ନିଜ ସନ୍ତାନକୁ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ। ଆଉ ଛୁଆଟି ତଳେ ପଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଏପରି ଘଟିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦେହୁରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ ଘର ଜିଲ୍ଲାର ଗଁଦିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାବେରା ଗାଁରେ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି, “ଡାକ୍ତର କହିଲେ ଏଠି ଡେଲିଭରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। କଟକ କିମ୍ବା କୌଣସି ଘରୋଇ ହସ୍‌ପିଟାଲ୍‌କୁ ନେଇ ଯାଆନ୍ତୁ। ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ନେବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଲେବର ରୁମ୍‌ରୁ ବାହାର କରି ଦେଇଥିଲେ। ଆଉ ବାରଣ୍ଡାରେ ସେ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ। ଛୁଆଟି ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା।

ଡାକ୍ତର କହିଥିଲେ ଏଠାରେ ଆଦୌ ଡେଲିଭରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ କେମିତି ନର୍ମାଲ୍ ଡେଲିଭରି ହେଲା। ଏଣୁ ଏହା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭୁଲ୍। ତାଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ବାହାଘରର ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମେ ସନ୍ତାନଟିଏ ପାଇଥିଲେ ବି ତାକୁ ହରାଇଲୁ।”

ଏ ଘଟଣା ନେଇ ସିଡିଏମ୍‌ଓ ସୁଜାତାରାଣୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ସେମାନେ ପ୍ରଥମରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଇ ନଥିଲେ। ଆଶା କର୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଚେକ୍ ଅପ୍ ଓ ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ଆଦି କରାଇନେବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କିଛି ବି କରାଇ ନଥିଲେ।

ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆସିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଦେହହାତ ଫୁଲି ଯାଇଥିଲା। ରକ୍ତର ଅଭାବ ଥିଲା। ବ୍ଲଡ୍‌ପ୍ରେସର ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆସିବ ମନେ କରି ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ କଟକ ରେଫର କରିଥିଲେ।” ତଥାପି ମେଡିକାଲ୍ ପକ୍ଷରୁ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ତ୍ରୁଟି ରହିଗଲା ବୋଲି ସିଡିଏମ୍‌ଓ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

୨୯ରେ ଘୋଷଣା ହେବ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ

କରୋନା ବେଳେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା, ଆକ୍ରାନ୍ତ ବି ଦେବେ ଭୋଟ୍

ରାଜ୍ୟରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

କୃଷି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରି ସାରା ଦେଶରେ ଚାଷୀଙ୍କ ‘ଭାରତ ବନ୍ଦ’

କରୋନା ମୁକାବିଲା: କେନ୍ଦ୍ର ବଢ଼ାଇଲା ସହାୟତା ଅର୍ଥ, ୧୦୬୯ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ସତ୍ୟନଗର ଶ୍ମଶାନ କହିବ ସତ କ’ଣ ?

ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମାଗୁଛି ପୁଲିସ!

ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା: ଚାର୍ଜସିଟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦଙ୍କ ନାମ

ରାଜ୍ୟରେ ୪୩୪୦ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ONGC ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ମା’ ଓ ଗର୍ଭବତୀ ଝିଅଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ହଙ୍ଗାମା, ୩ ଦିନ ପରେ ଜଳିଲା ଜୁଇ