ବଗଲା ଜମି ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଅଡୁଆରେ ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ପୁରୀ(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର) ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଅଡୁଆରେ ସରକାର। ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଜାଣତରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଷଣ୍ଡୁଆସୀ ଆକ୍ରମଣ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି । ଏହାକୁ ଏକ ବଡ଼ ସ୍କାମର ଆଖ୍ୟା ଦେବା ସହ ଜମି ହଡ଼ପ୍ ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । ତେଣେ ଲଜ୍ ମାଲିକଙ୍କୁ କାହିଁକି ବଗଲା ଜମିରେ ଥଇଥାନ କରାଗଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେପି ।

ଉଗ୍ର ହେଉଛି ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ବିକ୍ରି ବିବାଦ । ଆଉ ଏହାକୁନେଇ ଅଡୁଆରେ ସରକାର । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ବିକ୍ରି ପାଇଁ  ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ। ଆଉ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଏଥିଲାଗି ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଚିଠିରେ   ବିସ୍ଥାପତି ଲଜ୍ ମାଲିକଙ୍କୁ ଥଇଥାନ ଲାଗି ଜମି ବିକ୍ରି ନେଇ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।

ଖାତା ନମ୍ବର ୧୫୦ ଓ ୨୪୨ର ୩ଟି ପ୍ଲଟ  ଯଥା ୪୬୧, ୪୫୯, ୪୯୬କୁ ଲଜ୍ ମାଲିକକଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ମୋଟ ୨.୦୯୭ ଡିସିମିଲ୍ ଜମି ବଜାର ଦରରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଏହି ଅନୁମତି ରହିଛି । ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ୬ ଜଣକୁ ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳାର ଜମି ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ପୁରୀର ବିକାଶ ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଭଡା ସ୍କିମ୍‌ରେ ଏହି ଜମିକୁ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗକୁ ଦେବା ଲାଗି ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସହ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଫେରାଦ ହୋଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି । ସେପଟେ ସରକାର ଯଦି ଲଜ୍ ମାଲିକଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କଲେ, ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି କାହିଁକି ଦେଲେ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ପୁରୀ ବିଧାୟକ ଜୟନ୍ତ ଷଡଙ୍ଗୀ । ତେବେ ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ କିନ୍ତୁ ଏନେଇ କୌଣସି ସିଧାସଳଖ ଉତ୍ତର ଦେଇନାହାନ୍ତି।

ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଦାନ ସୂତ୍ରରେ ମିଳିଥିବା ଜମିକୁ ବିକ୍ରି କେତେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ? ବିସ୍ଥାପତିଙ୍କୁ ଥଇଥାନ ଲାଗି ଏହି ଜମି ହିଁ ଦିଆଯିବାକୁ କାହିଁକି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲା । ପୁରୀର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସରକାରୀ ଜମି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହା ଚାପରେ ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ଲଜ୍ ମାଲିକଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା । ପୁରୁଣା ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳାରେ ୨ଶହ ଲୋକଙ୍କ ରହିବା ସୁବିଧା ଥିବା ବେଳେ ସେହି ଜାଗାରେ ୨ ହଜାର ଲୋକ ରହିବା ଲାଗି ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଥିବା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇସାରିଛି । ତେବେ ଗରିବ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏହି ଧର୍ମଶାଳା ଜମିରେ ନୂଆ ଧର୍ମଶାଳା ନକରି ଲଜ୍ ମାଲିକଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ।

ବଗଲା ଜମି ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ବଢିବା ପରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଛନ୍ତି । ଧର୍ମଶାଳା ଜମିର ମାତ୍ର ୧୨.୨୩ ପ୍ରତିଶତ ବିକ୍ରି ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିବା ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି  । କେବେ ବଗଲା ସହ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ଜଡିତ ଥିବାରୁ ସରକାର ଆଗକୁ କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ଏବେ ତା ଉପରେ ନଜର ରହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।