ଓଟିଭିକୁ ନା କହିଲା ବିଜେଡି: ସାମ୍ବାଦିକ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, କ’ଣ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଚାନେଲ, ପଢନ୍ତୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଓଟିଭିକୁ ବିଜେଡିର ନା।  ଚାନେଲର କୌଣସି ବିତର୍କ ଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନ ନେବାକୁ ଦଳର ନିଷ୍ପତ୍ତି । ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ  ସମ୍ମଳନୀରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି ବିଜେଡି । ବିଜେଡି ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଦଳରୁ ସସ୍ପେଣ୍ଡ ହେବାପରେ ଓଟିଭି ଏକତରଫା ନ୍ୟୁଜ୍ ପରିବେଷଣ କରିବା ସହ ବିଜେଡି ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କାଠଗଡ଼଼ାରେ ଛିଡ଼ା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ବୋଲି ଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ତେବେ ଗତ ଦୁଇଦଶନ୍ଧି ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ନିରପେକ୍ଷ ଖବର ପ୍ରସାରଣକରି ଖ୍ୟାତି ଲାଭ କରିଥିବା ଓଟିଭି ବିରୋଧରେ ବିଜେଡିର ହଠାତ୍  କାହିଁକି ଏ ଆକ୍ରୋଶ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି

ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରତାପ ଦେବ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ବିଜେଡିରୁ ସସ୍ପେଣ୍ଡ ହେବାପରେ ଓଟିଭିର ନ୍ୟୁଜ୍ ଓ ଡିସକସନ୍‌ରେ ନିରପେକ୍ଷତା ରହୁନାହିଁ । ଜାଣିଶୁଣି ବିଜେଡି ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଓଟିଭି କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି  । ଏପରି ଭୁଲ୍ ଖବର ପରିବେଷଣ କରି ଜନମତକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।  ତେଣୁ ଦଳର ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟମାନେ ଓଟିଭିର ନ୍ୟୁଜ୍ ଓ ବିତର୍କରେ ଭାଗ ନ ନେବାକୁ ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ପ୍ରତାପ ଦେବ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଆଗକୁ ନିରପେକ୍ଷତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି ବୋଲି ଦଳ ଅନୁଭବ କରିବ ତାହାଲେ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ରମାନେ ଭାଗ ନେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ବିଜେଡିର ହଠାତ୍ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି କାହିଁକି? କାହା ଚାପରେ ଓଟିଭିର ବିତର୍କରେ ଭାଗନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ଦଳ? ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନା ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭି.କେ. ପାଣ୍ଡିୟାନ୍‌ଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ?  ଜଣେ ସାଂସଦ ଓ ଅନ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ରମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ଏହା ପାଣ୍ଡିୟାନଙ୍କ ଭାଷା ନୁହେଁ ତ? ବୈଜୟନ୍ତ ଓ  ବିଜେଡି ଭିତରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦର ରାଗ ଓଟିଭି ଉପରେ କାହିଁକି? ଏଭଳି ଚାପ ପକାଇ ଚ୍ୟାନେଲ କଣ୍ଠରୋଧ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉ ନାହିଁ କି? ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ଓଟିଭିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଭାଗ ନେଇ ପକ୍ଷ ରଖାଯାଉଥିଲ। ହଠାତ୍ କାହିଁକି ବିଜେଡିର ସ୍ୱର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲା? ପାଣ୍ଡିୟାନଙ୍କ ଉପରେ ସତ ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଓଟିଭି ଉପରେ ରାଗ ରଖି ଦଳକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଗଲା କି? ଡିସ୍‌କସନ୍‌ରେ ଭାଗ ନନେଇ କଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଦଳ?  ଏହାକୁ  ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ  ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ବିଜେଡିର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।  ଓଟିଭି ବିରୋଧରେ ବିଜେଡିରେ ଅଭିଯୋଗ ନୂଆ ନୁହେଁ।  ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଓଟିଭିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା ଦଳ।   ଆଉ ଏବେ ପୁଣି ଚାନେଲର କଣ୍ଠରୋଧ କରିବାକୁ ହେଉଥିବା ଉଦ୍ୟମକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଛି।

ଓଟିଭି ସବୁବେଳ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବେ ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରି ଆସିଛି।  ଖବରର ସବୁ ଦିଗକୁ ଆମେ ତର୍ଜମା କରିବା ସହ ସବୁ ପକ୍ଷକୁ ନଜର ଦେଇଥାଉ।  ଓଟିଭି ଯେଉଁ ଖବର ପରିବେଷଣ କରେ ବା ବିତର୍କ ଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସାରଣ କରେ ସେଥିରେ ପକ୍ଷ ରଖିବା ଲାଗି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବା ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କୁ ପଯର୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।  ଏଥିରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସରକାର କି ବିରୋଧୀ କାହାର ସ୍ୱାର୍ଥ  ନୁହେଁ, ବରଂ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ନିରପେକ୍ଷ ଖବର ଦେବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ହିଁ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିଥାଏ । ସେ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଜେଡିର ଅଭିଯୋଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ଅମୂଳକ ଓ ଗଣ ମାଧ୍ୟମର କଣ୍ଠରୋଧ ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି । ଯେଉଁ ଦଳ ବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ କ୍ଷମତାରେ ରହିଥାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ୱାଭାବିକ୍‌।

ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ ଶାସନରେ ରହିଥିବାରୁ ଓଟିଭି ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ବାଦ ପରିବେଷଣରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସହ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ଓ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ବିଜେଡି ନିନ୍ଦିତ କରିବା ଅପଚେଷ୍ଟାରୁ କ୍ଷାନ୍ତ ରହି ଓଟିଭିର ନିରପେକ୍ଷ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ନିଜ ପକ୍ଷ ରଖିଲେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରକୃତ ତଥ୍ୟ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସେପଟେ ବିଜେଡିର ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା।  ଓଟିଭି ସଂପାଦକୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଭୂମିକା ନ ଥିବା ବୈଜୟନ୍ତ କହିଛନ୍ତି।  ଓଟିଭି ଓଡ଼ିଶାର ସର୍ବବୃହତ ଖବର ପରିବେଷଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଓ ପେସାଦାର ଓ ନିରପେକ୍ଷ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ଏହାର ଖ୍ୟାତି ରହିଛି । ଓଟିଭି କୌଣସି ସ୍ୱରକୁ ଚପାଇ ଦିଏନା । ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା।   ତେଣୁ ପକ୍ଷପାତିତା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଓଟିଭିର ନିରପେକ୍ଷ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜରିଆରେ ବିଜେଡି ଓ ପାଣ୍ଡିଆନ, ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜ ମତ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବୈଜୟନ୍ତ କହିଛନ୍ତି।

 

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।