ଶ୍ମଶାନ ଜମିକୁ ନିଜ ନାଁରେ କରିନେଲେ ବିଜେଡି ନେତା!

ଚାନ୍ଦବାଲି (ବାସୁଦେବ ଦାସ): ଗାଁ ଶ୍ମଶାନ ଜମିକୁ ନିଜ ନାଁରେ କରିନେଇଛନ୍ତି ଜଣେ ବିଜେଡି ନେତା! ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାନ୍ଧୀନଗରରୁ। ତେବେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଜେଡି ନେତା।

ଅଭିଯୋଗରୁ ପ୍ରକାଶ, ଗାନ୍ଧୀନଗରକୁ ଲାଗି ରହିଛି ୪ ଏକର ଶ୍ମଶାନ ଜମି। ସେହି ଜମିଟି ଗାଁକୁ ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ସେଠାରେ ଶବ ସଂସ୍କାର କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଏବେ ସେହି ଜମିକୁ ଚଞ୍ଚକତା କରି ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ସେକ୍‌ ସୁଲତାନ ତାଙ୍କ ନାଁରେ କରି ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଗାଁ ଲୋକେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗାଁ ଲୋକ ଜାଣିପାରି ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ପ୍ରଶାସନ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲା। ଏହି ବିବାଦ ଭିତରେ ୨ ଦିନ ତଳେ ସେହି ଜାଗାରେ ସୁଲତାନଙ୍କ ପୁଅ ସେକ୍‌ ଫିରୋଜ ଖାନ୍‌ ବାଡ଼ ପକାଇଥିବା ବେଳେ ଗାଁ ଲୋକେ ବିରୋଧ କଲେ। ଯାହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ପୁଲିସ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ବୁଝାସୁଝା କରିବା ପରେ ପରିବେଶ ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିଥିଲା। ସେକ୍‌ ଫିରୋଜ ଖାନ୍‌ ବିଜେଡି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ୍‌ର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅନ୍ୟପଟରେ ସେକ ଫିରୋଜ ଖାନ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “୧୯୪୬ ମସିହା ମୋ ସାଆନ୍ତ ସେକ୍‌ ଗୋଲାମ୍‌ ନଭି ସେହି ଜମିକୁ ଜମିଦାରଙ୍କଠାରୁ କିଣିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେହି ଜମିର କିସମ ପୁରୁଣା ପଡ଼ିଆ ଥିଲା। ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ମେଜର ସେଟ୍‌ଲମେଟରେ ଭୁଲ୍‌ରେ ସେହି ଜାଗା ସରକାରୀ ଖାତାକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ସେହି ଜମିକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ମାମଲା କରିଥିଲୁ। ଆଉ ସେହି କେସ୍‌ରେ ଆମେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲୁ। ତହସିଲଦାରଙ୍କଠାରେ ମିସ୍‌କେସ କରି ପଟ୍ଟା ପାଇଛୁ। ଗାଁ ଲୋକେ ଯେଉଁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ଓ ଭିତ୍ତିହୀନ କଥା।”

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।