ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତି ଓ ଅପାରଗତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉଠାଇବ ବିଜେପି

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କଡ଼ା ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛି ବିଜେପି। ମୁଖ୍ୟତଃ ଜଙ୍ଗଲ, ପୂର୍ତ୍ତ, ଜଳସଂପଦ ଓ ଖଣି ବିଭାଗରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ହଜାର ହଜାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବା ସହ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର।

ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୪୯ଟି ବିଭାଗରୁ ସିଏଜି ଜଙ୍ଗଲ, ପୂର୍ତ୍ତ ଓ ଜଳସଂପଦ ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୩ଟି ବିଭାଗରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି। ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରିପୋର୍ଟ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପଡ଼ି ରହିଛି।

୧୯୮୪ ମସିହାରୁ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ସେଟେଲମେଣ୍ଟ ଅଡିଟ୍ ନ କରି ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଏଥିପାଇଁ ୧ ହଜାର ୬୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି। କାମ୍ପା ଫଣ୍ଡରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅଧିକ ଅନୁଦାନ ମିଳିଥିଲା। ଏହାକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବିନିଯୋଗ କରିବାର ନିୟମ ନ ଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିନ୍ତୁ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ୨୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାମ୍ପା ଫଣ୍ଡକୁ ଡାଇଭର୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରେ ସଂପୃକ୍ତ, ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବକ୍ସି ଭୃଗୁପାତ୍ର।

୧୦ଟି ବିଭାଗର ୩୬ ହଜାର ୧୯୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୟୁସି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏଯାଏ ଦିଆଯାଇନି। ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷରେ କେବଳ ୧୬ ହଜାର ୩୦୧ କୋଟିର ୟୁସି ବାକି ରହିଛି। ଫଳରେ ବଳକା ଅର୍ଥ ପୁନର୍ବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପାତରଅନ୍ତର ନୀତି ପୋଷଣ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଦୋଷକୁ ଲୁଚାଇ ରଖୁଛନ୍ତି।

ସବୁଠୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ବିନା ଯୋଜନା ତଥା ରୋଡ ମ୍ୟାପ ବିନା କାମ କରୁଛି ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ। ଗଛ ଲଗା ସରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଖବର ମିଳୁନି। ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ନାହିଁ। ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ଉପରେ ୧୩,୧୮୨ କୋଟି ବକେୟା ଅଛି।

ବକ୍ସାଇଟ ଖନନରେ କୋରାପୁଟ ଓ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ପାଖାପାଖି ୬୦ କୋଟି କେବଳ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ମାଇନିଂ କର୍ପୋରେସନାର ନେତୃତ୍ୱରେ, ଠିକାଦାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ, ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟର ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଆସି କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ାରୁ ବକ୍ସାଇଟ ଖନନ କରି ନେଉଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହେଉଛି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ମାଇନିଂ କର୍ପୋରେସନ ଦର କମ୍‌ କରି ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଖଣି ଲିଜ୍‌ରେ ଦେଇଦେଉଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲୁଟ୍‌ କରିବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡ଼ୁ ନାହାନ୍ତି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ବକ୍ସାଇଟ୍ ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ନଥିବାରୁ ୧୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବକ୍ସି ଭୃଗୁପାତ୍ର। ଏହି ସବୁ ଦୁର୍ନୀତିରେ ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ସହ ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଉ ବୋଲି ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।