ଖୋଲୁଛି ବ୍ଲାକରୋଜ ଗୁମର: ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ ସହ ରହିଛି ଯାଜପୁର ବିଧାୟକ ପରିବାରର ସମ୍ପର୍କ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ‘ବ୍ଲାକରୋଜ’ କେଳେଙ୍କାରୀ ପଛରେ ଯାଜପୁର ଲିଙ୍କର ଗୁମର ଫିଟୁଛି। ମାଲ୍‌ ପରିବହନ କରୁଥିବା ୨ ଟି କମ୍ପାନୀରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ‘ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ’। ଏଥି ସହ ଯାଜପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ ପରିବାରର ସଂପର୍କ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ‘ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ’ ପୂର୍ବରୁ ‘ସେଭେନ ହିଲ୍ସ’ ନାଁରେ କାରବାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଖୋଦ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଥିଲେ ଏହାର ଷ୍ଟେକ ହୋଲଡର।

‘ବ୍ଲାକରୋଜ’ରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଆଇରନ ଓର ପଠାଉଥିଲା ଏ.ବି ମିନେରାଲସ ଓ ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ। ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଉଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ଦାସ। ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫ୍‌ କମ୍ପାନୀର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖରେ ଯାଜପରୁ ପୌରପାଳିକାର ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ବେଟରୀ ଚାଳିତ ଗାଡିରେ ବସାଇ ବୁଲାଉଥିଲେ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଦାଦା ପୁଅ ଭାଇ। ବଡ଼କଥା ହେଉଛି ଏହି ‘ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ’ ପ୍ରଥମେ ‘ସେଭେନ ହିଲ୍ସ ଓଭର ସିଜ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌’ ନାଁରେ ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇଥିଲା। ପରେ ଅର୍ଥା ୨୦୦୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ତାରିଖରେ ଏହାର ନାଁ ‘ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ’କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ‘ସେଭେନ ହିଲ୍ସ’ ନାଁରେ ଥିବା କମ୍ପାନୀର ଷ୍ଟେକ ହୋଲଡରସ ରହିଥିଲା ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ। ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ‘ସେଭେନ ହିଲ୍ସ’ ନାଁ ‘ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ’କୁ ବଦଳାଗଲା କାହିଁକି? ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି, ‘ବ୍ଲାକରୋଜ’ ସହ ଯାଜପୁର ବିଧାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ବ୍ୟବସାୟୀକ ସଂପର୍କ ରହିଛି। କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ସବୁ ଜାଣି ଚୁପ ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି।

ପାରଦୀପ ପୋର୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟି ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି-“ରେକ୍ଟର କମ୍ପାନୀ ନାଁରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା। ଯାହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଉଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟପ୍ରକାଶ ଦାସ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ ଭାଇ। ତାଙ୍କର ଶ୍ୱଶୁର କିଏ? ଏସବୁ ଘଟଣାର ଖୋଳତାଡ଼ ହେବା ଦରକାର।”

‘ବ୍ଲାକରୋଜ’କୁ ନେଇ ଉଠିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ସଂପର୍କରେ ଯାଜପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସଙ୍କ ମତାମତ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଣବଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜେଡି ବାହାରି।

ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରତାପ ଦେବ କହିଛନ୍ତି-“ଆଜି ବ୍ଲାକରୋଜ କଥା ଉଠାଇଲେ। ତାହାହେଲେ ୪ ବର୍ଷ ହେଲା କଣ ପାଇଁ ଚୁପ୍‌ ବସିଥିଲେ? ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ୬ ମାସ ଥିବା ଦେଖି ଏହି କଥା ଉଠାଯାଉଛି। ଏହା ଓଡ଼ିଶାର ଜନସାଧାରଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ସିବିଆଇ ଏହା ନାଟକ ନୁହେଁ ତ?”

ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି-“ରାଜନେତାଙ୍କ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ସେଥିପାଇଁ ସିବିଆଇ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ଯଦି ସେମିତି କିଛି ଘଟିଥିବ, ତାହାହେଲେ ନିଶ୍ଚିତ ବାହାରିବ।”

ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି-“ନେତା ଭୁଲ କରିଥିଲେ ଆଇନ୍‌ର ଜାଲରୁ ବାହାରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ରହିଛି। ଖଣି ଦୁର୍ନୀତିରେ ଫସିଥିବା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜେଲ ଯାଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଏଠି ସେମିତି କିଛି ଅଛି, ତାହାହେଲେ ସିବିଆଇ ଧରନ୍ତୁ। ତାଙ୍କୁ କିଏ ମନା କରୁଛି।”

ରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ ସହ ଜଣେ ଓଡିଆ କ୍ୟାଡର ଅଣଓଡ଼ଇା ଆଇଏସଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆଣିଛି ବିଜେପି। ତେବେ ରେଜିଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ କମ୍ପାନୀର ତଥ୍ୟ କହୁଛି, ୨୦୧୧ରେ ଏହାର ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ମୁଥୁ ଭି .ଏସ୍‌ ଶେଖର। ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଏହି ମୁଥୁ ଭିଏସ୍‌ ଶେଖର ହେଉଛନ୍ତି ସଂପୃକ୍ତ ଆଇଏଏସଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟ।