ଉଦବେଗଜନକ: ବଢ଼ୁଛି ଡ୍ରପ୍‌ଆଉଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟ) କରୋନା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ସତ। ହେଲେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ଆଉ ଏକ ଗୁମର ହେଲା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ଡ୍ରପ୍ ଆଉଟ୍ ହାର ବେଶ୍ ଆଗରେ ରହିଛି । ହାଇସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ପରେ ୨୪% ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠ ପଢାରେ ଡୋରି ବନ୍ଧା ହୋଇଛି। ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଡ୍ରପ୍ଆଉଟ୍ ହାର ଅଧିକ । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ୯୭% ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହିଁ ନାହିଁ । ୪୫ ହଜାର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ରିପୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ଚିନ୍ତାଜନକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଡ୍ରପ୍-ଆଉଟରେ ବହୁ ଆଗରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ପରେ ରାଜ୍ୟର ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଠ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି । ଖାଲି ହାଇସ୍କୁଲସ୍ତରରେ ନୁହେଁ, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ବି ଡ୍ରପ୍-ଆଉଟ୍ ରେଟ୍ ୪.୩% । ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ରିପୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ଚିନ୍ତାଜନକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ବିଷୟ ହେଲା,ରାଜ୍ୟରେ  ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାତ୍ର ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ଡ୍ରପ୍ ଆଉଟ୍ ହେଉଛି। ଯାହାକି ଜାତୀୟ ସ୍ତର ତୁଳନାରେ ବେଶ୍ ଭଲ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପରେ ୧.୫%, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକରେ ୧.୮% ଓ ହାଇସ୍କୁଲରେ ୧୭.୩% ପିଲା ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଛାତ୍ର ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି । ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ୦.୯% ଛାତ୍ର ଓ ୦.୮% ଛାତ୍ରୀ, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକସ୍ତରରେ ୪.୬% ଛାତ୍ର ଓ ୩.୯% ଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ହାଇସ୍କୁଲସ୍ତରରେ ୨୫.୭% ଛାତ୍ର ଓ ୨୨.୨% ଛାତ୍ରୀ ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ୁଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି। ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା, ନିରକ୍ଷରତା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ନଥିବାରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ବିଶେଷ କରି ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

କରୋନା କାଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛନ୍ତି ।  ହ୍ୱାଟସ-ଆପ୍, ୟୁ-ଟ୍ୟୁବ୍ ଓ ଦୂରଦର୍ଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଏକାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ମାତ୍ର ୨.୭୨% ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା ରହିଛି । ପ୍ରଥମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିବା ମୋଟ ୫୩ ହଜାର ୨୬୦ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧୪୫୦ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇପାରିଛି । ରାଜ୍ୟର ୨୫.୪୬% ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧୫.୯୬% ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ । ରାଜ୍ୟର ସବୁ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଏଯାଏଁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ବି ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ତାମିଲନାଡ଼ୁ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଗୋଆ ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ପହଞ୍ଚିପାରିଛି।

ତେବେ ସ୍କୁଲକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ ରହିଛି । ଆଗକୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଯେପରି ଡ୍ରପ୍ ଆଉଟ୍ ହାର ନବଢୁ ସେଥିପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ତାଉପରେ ନଜର।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।