ଧରାଶାୟୀ ହେଲା ଲଙ୍ଗୁଳି ମଠ

ପୁରୀ (ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର):  ଗତକାଲି ଧରାଶାୟୀ ହୋଇଛି ଲଙ୍ଗୁଳି ମଠ । ମାତ୍ର କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମଠ ମାଟିରେ ମିଶିଛି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏମାର, ବଡ଼ ଆଖଡ଼ା ଓ ରାଘବ ଦାସ ଭଳି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କୃତି ସହ ଗଭୀର ସଂପର୍କ ରଖୁଥିବା ଆହୁରି ୭ଟି ମଠବାଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବ ।

ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ନିକଟରୁ ଜବରଦଖଲ  ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଏବେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରୁ ୭୫ ମିଟର ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚଳାଇଛି ପ୍ରଶାସନ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ଆଜିଠାରୁ ୭୫ ମିଟର ପରିଧି ମାପଚୁପ କରାଯିବ । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା କେଉଁ କେଉଁ ଘର, ଦୋକାନ ଭଙ୍ଗାଯିବ ତାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବ । ସେହି ତାଲିକା ଅନୁସାରେ ଉଚ୍ଛେଦ କାମ  ଆଗେଇବ ବୋଲି କହିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ।

 

ତେବେ ବିନା ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଉଚ୍ଛେଦ ଚାଲୁଥିବାରୁ ଆଗକୁ ମଠ ସଂସ୍କୃତିର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଉପୁଜିଛି ଆଶଙ୍କା । ତେଣେ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାଏର ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥଇଥାନ କରାଯିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱ ୭୫ ମିଟର ଭିତରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉଥିବା ମଠର ମନ୍ଦିର ଓ ଗାଦିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯିବ । ଉଚ୍ଛେଦ ହୋଇଥିବା ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଜାଗାରେ ଥଇଥାନ କରାଯିବ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ  ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ୭୫ ମିଟର ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସ୍ଥିତିବାନ ଜାଗାର ସର୍ଭେ ହେବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି।