ବାରିପଦାରୁ ଧରାହେଲା ଉଡ଼ନ୍ତା ସାପ: ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

ବାରିପଦା(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବାରିପଦା ସହରରୁ ଏକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଯାହାର ନାଁ “ଓରନେଟ୍‌ ଫ୍ଲାଇଂ ସ୍ନେକ’’। ପୂର୍ବରୁ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଏପରି ସାପ କେବେ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ସାପ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମ ବୋଲି ପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସାପଟି ଥରକୁ ୧୦୦ ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରିବ। ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଉଡ଼ନ୍ତା ସାପ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ସାପର ଲମ୍ୱ ୧ ମିଟର। ମୁଣ୍ଡଟି ଲମ୍ୱା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶରୀରରେ ସବୁଜ, ହଳଦିଆ ଓ ଗାଢ଼ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ ପଡ଼ିଛି। ଏହି ସାପଟି ସନ୍ତସନ୍ତିଆ, ବୋଦା ଓ ଘାସ ମୂଳରେ ରହିବାକୁ ବେଶୀ ପସନ୍ଦ କରେ। ସାପଟି ଏଣ୍ଡୁଅ, ଝିଡ଼ିପିଟି, ଛୋଟ ପକ୍ଷୀ ଶିକାର କରିଥାଏ। ବିହାର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସହ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସାପଟିକୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବାରିପଦ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଧନପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତକାଲି ଏହି ସାପଟିକୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସାପଟି ଏକ କାଠ ଗୋଚ୍ଛା ଭିତରେ ଥିବା ଦେଖି ବନ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବିଭାଗ ଏହାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାଣ୍ୟରେ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।