ରାତି ୧୨ ବାଜିଲେ ବନ୍ଧା ହେଉଛି ଛଡ଼, ଢଳା ହେଉଛି କଂକ୍ରିଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡିଶା ରିପୋର୍ଟର): କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ବି ଠିକାସଂସ୍ଥା ପଣ୍ଡା ଇନ୍‌ଫ୍ରାର ଡ଼ର ନାହିଁ। ସରାକାରୀ ନାଲିଆଖିକୁ ଫୁ କରି କାମ କରୁଛି ସଂସ୍ଥା। ଦିନବେଳେ ନ ହେଲା ନାଇଁ ରାତି ଅଧିଆ ଚାଲୁଛି କାମ। ରାତି ୧୨ ବାଜିଲେ ଜଳୁଛି ହାଲୋଜିନ୍‌, ଗଡୁଛି ଜେସିବି। କେଉଁଠି କଂକ୍ରିଟ୍‌ ଢଳେଇ ପଡୁଛି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ଲୁହାଛଡ ବନ୍ଧା ହେଉଛି। ଏ ସବୁ ଚିତ୍ର ହେଉଛି ଜଟଣୀର । ଏଠାରେ ଫ୍ଲାଏ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ରାତିଅଧିଆ। ସବୁ ଚାଲିଛି ବେଧଡକ୍‌। ଯେମିତି କିଛି ହୋଇନି। ଖାଲି ସରକାରୀ ନାଲି ଆଖି ନୁହେଁ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଉ ଭାଜପା ନଗର ମଣ୍ଡଳର ରିଲେ ଅନଶନକୁ ବି ସଂସ୍ଥାର ଖାତିର ନାହିଁ।

ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଲଗାଦାର ଦୁଇ ଦୁଇଥର ଅଘଟଣ ପରେ ସରକାର ପଣ୍ଡା ଇନ୍‌ଫ୍ରା ହାତରୁ ଏହି ଦୁଇ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରାସ୍ତାରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଛଡାଇ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ ଆପାତତଃ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ ଏହାର ବଳକା କାର୍ଯ୍ୟ ଖୋଦ୍‌ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ କରିବ ବୋଲି କହିଥିଲା। ଏଣେ ଜଟଣୀରେ କାମ ବିଶେଷ ସରି ନ ଥିବାରୁ ଏଥିପାଇଁ ପୁନଃ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯିବ ଏବଂ ତା ପରେ ଯାଇ  କାମ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଜଟଣୀରେ ନିର୍ମଣାଧୀନ ଓଭରବ୍ରଜ୍‌ର ଦୁଇ ମୁଣ୍ଡରେ ହେଉଛି କାମ। ସୀତାରାମ ଛକ ପାଖରେ ରଡ ବନ୍ଧା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ଦିନରାତି ଠିଆହୋଇ ରହିଛି ଜେସିବି ମେସିନ୍‌। ଦିନ ତମାମ ଖରାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଏହି ମେସିନ୍‌ ରାତି ୧୨ ବାଜିଲେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୁଦିଆରୀ ବଜାରରେ ବ୍ରିଜ୍‌ର ତଳମୁଣ୍ଡ କାମ ମଧ୍ୟ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। କଂକ୍ରିଟ୍‌ ପାଇଲିଂ ତଥା ସିମେଣ୍ଟ ଢଳେଇ ଚାଲିଛି ଏଠି। ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏମିତି ଢଙ୍ଗରେ କାମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସୀତାରାମ ଛକରେ ପଣ୍ଡା ଇନ୍‌ଫ୍ରାର ଏଭଳି ବେଆଇନ୍‌ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ଭାଜପା । ଦୀର୍ଘ ୫ ଦିନ ଧରି ଏଠାରେ ଚାଲିଛି ରିଲେ ଅନଶନ। ପଣ୍ଡା  ଇନ୍‌ଫ୍ରାର ବେଆଇନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ଅଧପନ୍ତରିଆ ବ୍ରିଜ୍‌ କାମ ଶିଘ୍ର ସାରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ସୁଦୀପ୍ତ ରାୟ। ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ସାରିବା, ନିର୍ମାଣରେ ତ୍ରୁଟି ବିଚ୍ୟୁତି କରିଥିବା ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଓ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା, ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଉଚ୍ଛେଦ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଶିଘ୍ର ଥଇଥାନ ଓ ମୂଳ ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ବ୍ରିଜ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ରାୟ।