ଟିକା ନେବାକୁ ଆସି ଘରକୁ କରୋନା ନେବେନି ତ?

ବାସୁଦେବପୁର (କିରିଟ ଦାସ): ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ କରୋନା କଟକଣାକୁ ଫୁ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭୁଲିଗଲେ ଲୋକେ । ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅମ୍ଭାଳ ଭିଡ ଦେଖି ନାକେଦମ ହୋଇଛି ପୁଲିସ । ଆଜି ଏପରି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ବାସୁଦେବ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ । ଲୋକଙ୍କ ଠେଲାପେଲା ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି, ଟିକା ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଘରକୁ କରୋନା ନେବା ପାଇଁ ଆସିଛନ୍ତି?

ବାସୁଦେବପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କରୋନା ଟିକାକରଣ କରାଯାଉଛି। ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଲୋକମାନେ ଆସୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପଞ୍ଜିକରଣ କରୁନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଜଥାରେ ଭିଡ ହେଉଛି।ତେବେ ଭିଡକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ମେଡିକାଲଠାରୁ 500 ମିଟର ଦୂରରେ ବିଇଓ ଅଫିସରେ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ରବିବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ଲୋକମାନେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିପାରି ଆଜି ଭୋର 4ଟାରୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଲାଇନ ଦେଇଥିଲେ। 400 ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା ବେଳେ ଲାଇନରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲେ 2000 । ତେବେ ସୋମବାର କୋଟା 400 ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ ସରିବା ପରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଉତ୍ତେଜନା । ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଠେଲାପେଲା ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ଫଳରେ ପୁଲିସକୁ ଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

ଆଜିର ଏ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଶାସନ । ଆସନ୍ତା କାଲି ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା 300 ଡୋଜ ପାଇଁ ଧାଡ଼ିରେ କେବଳ300 ଲୋକଙ୍କୁ ଛିଡ଼ା ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଆଜି 200 ମହିଳା ଓ 200 ପୁରୁଷ କରୋନା ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ।

ବାସୁଦେବପୁର ପରି ସମାନ ଚିତ୍ରଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ।ଏଠାରେ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଲମ୍ବା ଲାଇନରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲେ । ଲୋକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା କଟକଣା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ । ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଠେଲାଠେଲି ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଟିକା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଦେଖି ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ପୁଲିସ ପହଞ୍ଚି ଭିଡ଼କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିଲା ।

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଆନନ୍ଦପୁରରେ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଲୋକେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭୁଲି ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ଗହଳି ଲଗାଇ ଥିଲେ । ସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହୋଇଛି ଯେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନେସନ ସେଣ୍ଟରରେ ୧୫୦ ଟିକା ଥିବା ବେଳେ ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥିଲେ । କେହି କେହି ତ ରାତି ୨ଟାରୁ ଆସି ଲାଇନ ଲଗାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।