କନକ ଝିଅ ଗଲା କୁଆଡ଼େ, ଓଟିଭି କାଇଁ ? ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବିବାଦୀୟ ଗାୟିକା ସୋନା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ‘ଆହେ ନୀଳ ଶଇଳ’ଗୀତ ପରିବେଷଣକୁ ନେଇ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ରାଜନୈତିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ଭକ୍ତ ସାଲବେଗଙ୍କ ଏହି  ଭାବାବେଗପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୀତଟିକୁ ସୋନା ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବିକୃତ ଓ କଦର୍ଥ କରି ପରିବେଷଣ କଲେ ତାହା ରାଜନୈତିକ ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।  କେହି କେହି ସୋନା ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେହି ବିରୋଧ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।  ନବୀନ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ବିକୃତ କରି କହୁଥିବା କହି ସୋନାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଅନେକ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ  ବାଇଟ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ  ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ତାହା ଖୁବ୍‌ ରୋଚକ ପୂର୍ଣ୍ଣ। ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସରେ ମଙ୍ଗୁଆଳ ହେବା ପରେ ପୂରା ଫର୍ମ ଏବଂ ଦମରେ ଅଛନ୍ତି ନିରଞ୍ଜନ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟିଭି, ପେପରରେ ଏକଦମ ଆକ୍ଟିଭ ଅଛନ୍ତି ସେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ଉତ୍ସୁକତାର ଝଲକ ଗତକାଲି  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।  ଟିଭିରେ ବାଇଟ୍ ପାଇଁ ସେ କେମିତି ବ୍ୟାକୁଳ ହେଉଛନ୍ତି ତାହା ଆପଣ ନ ଦେଖିଲେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯେତେବଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ତାଙ୍କ ମତାମତ ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ସେ ସଙ୍ଗେ କନକ ଟିଭି ଏବଂ ଓଟିଭିକୁ ଖୋଜିଥିଲେ। କହିଥିଲେ “ଓଟିଭି କାଇଁ। କନକ ଟିଭି କାଇଁ। ସେ କନକ ଝିଅ ଗଲା କୁଆଡ଼େ”। ଏହାକୁ ନେଇ ସେଠାରେ କୌତୁହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା।   ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିବ ପାଖରେ ବହୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଓ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଥିଲା ବେଳେ  ନିରଞ୍ଜନ ହଠାତ୍‌ କାହିଁକି ଓଟିଭି ଓ କନକଟିଭିକୁ  ଖୋଜିଲେ। କଥା ହେଉଛି ବାବୁ ନିରଞ୍ଜନ ହେଉଛନ୍ତି ପୁରୁଣା ଖେଳାଳି। ତାଙ୍କୁ ସବୁ ଜଣା।  ସେ ଟିଭିର ଟିଆରପି ହେଉ କି ପେପରର ସାର୍କୁଲେସନ ହେଉ। ଏହା ଯେତେ ସିକ୍ରେଟ୍‌ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ଖବର ତାଙ୍କ ପାଖରେ ।

ସେହିପରି  ଆଉ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ଓଟିଭିକୁ ନିକଟରେ ଅଘୋଷିତ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜର ବିରୋଧୀ ଚେନାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ କନକ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ପରିବାରର। ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁଇଟି ଚେନାଲକୁ  ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଦେଇ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନେକ ଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ତେବେ ସୋନାମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ନବୀନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ।

ସୋନା ମହାପାତ୍ର

ସୋନା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

Odisha Reporter यांनी वर पोस्ट केले मंगळवार, १९ जून, २०१८