ରାତି ଅଧରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରୁ ତଡ଼ି ଦେଲେ, ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ କଲେ ପ୍ରସବ

ନୟାଗଡ଼(ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ପ୍ରଧାନ): କରୋନା ଆଳରେ ଅଣକୋରନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା ନ କରିବାକୁ ତାଗିଦ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରସବ ନିମନ୍ତେ ମେଡିକାଲ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଥିବ କହି ରାତି ଅଧରେ ତଡ଼ି ଦେବା ପରେ ମହିଳାଜଣକ ଦୟନୀୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ମା’ ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସବୁବେଳେ ଡେଙ୍ଗୁରା ପିଟୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ଏପରି କରୁଣ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରାଜ ସୁନାଖଳା ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ।

ପ୍ରସୂତି ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ରଣପୁର ବ୍ଲକ ଗୁଣ୍ଡୁରିଆ ଗାଁ ର ହାଇଦର ଖାଁ ଙ୍କ ପତ୍ନୀ  ମୟୁରୁମ ବିବି । ଘରେ କେହି ନ ଥିବା ବେଳେ ଗତ କାଲି ମୟୁରୁମଙ୍କ ପ୍ରସବ ବେଦନା ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ସେ ନିଜେ ଫୋନ କରି 102 ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଡାକିଥିଲେ। ଏହାପରେ ନିଜ ୧୦ ବର୍ଷ ର ଝିଅ ସହ ରାଜ ସୁନାଖଳା ମାତୃ ଶିଶୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।  ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ନ ଥିଲେ। କରୋନା ହୋଇଥିବ କହି ତାଙ୍କୁ ଗତ ରାତିରେ କର୍ମଚାରୀ ମେଡିକାଲରୁ ତଡି ଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ମୟୁରୁମ ।

ଏତେ ରାତିରେ କ’ଣ କରିବେ ଭାବି ପ୍ରାୟ ୧ କି.ମି. ଚାଲି ଚାଲି ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ସକାଳୁ ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜ ୧୦ ବର୍ଷର ଝିଅ ଛଡ଼ା ଆଉ କେହି ନ ଥିଲେ। ଏତିକିରେ ସରି ନ ଥିଲା ତାଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା। ଛୁଆ ଓ ମା’କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିବା ନାହି ନାଡ଼ କାଟିବା ପାଇଁ ମହିଳାଜଣକ ବିକଳରେ ବ୍ଲେଡ଼ ମାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ କାହା ପାଖରେ ସମୟ ନ ଥିଲା।

ଖବର ପାଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ପହଞ୍ଚି କାଳ ବିଳମ୍ବ ନ କରି 108 ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଡାକିଥିଲେ । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ନାହି ନାଡ଼ କାଟିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ମା’ ଛୁଆଙ୍କୁ ରାଜ ସୁନାଖଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ମା’ ଝିଅ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।