ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ଗତି କୁଆଡ଼େ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବିଜେପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ଅମାନତ ହରାଇବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା ଦଳ ହୁଏତ ଏଥିରୁ କିଛି ଶିଖିବ ଓ ସଂଗଠିତ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏଆଇସିସି ସଦସ୍ୟତାକୁ ନେଇ ଦଳରେ ଏବେ ବିସ୍ଫୋରକ ସ୍ଥିତି। ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇ ନଥିବା ବିଧାୟକ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଖୋଲାଖୋଲି ଦଳ ନେତୃତ୍ୱ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁରେଶ ରାଉତରାୟ।

ବିସ୍ଫୋରକ ମୋଡ଼ରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ। ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୁଣି ବିଷ ଓଗାଳିଛନ୍ତି ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି। ଯିଏ ପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କ ଘରେ ଓ ଅଫିସ୍‌ରେ କାମ କରୁଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଏଆଇସିସି ସଦସ୍ୟତା ମିଳିଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ତାରା। କେବଳ ସେ ନୁହଁନ୍ତି, ଏଆଇସିସି ସଦସ୍ୟ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇ ନଥିବା ସମସ୍ତ ୯ ବିଧାୟକ ଅତିମାତ୍ରାରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ। ଯେଉଁଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଏଆଇସିସି ସଦସ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଗଲା ତାକୁ ହଜମ୍ କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହାନ୍ତି ଏମାନେ। ଏପରିକି ଏ ବାବଦରେ ବିଧାୟକମାନେ ଏକାଠି ବସି ପରବର୍ତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ତାରା। କେବଳ ବିଧାୟକ ନୁହଁନ୍ତି, ଏଆଇସିସି ତାଲିକାରୁ ଉପେକ୍ଷିତ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଭିତରେ ବି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ।

ପ୍ରସାଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମେଳି ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁରେଶ ରାଉତରାୟ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁ ବିଧାୟକମାନେ ବିଜେଡି ସହ ଯୋଗସୂତ୍ର ରଖିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଶୀଘ୍ର ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବେ।”

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜୟ, ବିଜେପୁର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ଅମାନତ ହରାଇବା ସାଙ୍ଗକୁ ବାରମ୍ବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଦୌଡ଼ ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଚେୟାର ହଲାଇ ପାରି ନାହାଁନ୍ତି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ନେତା। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରସାଦ ମୁହଁ ଖୋଲୁ ନ ଥିବାବେଳେ ବିଧାୟକମାନେ ଆଗକୁ କେଉଁ ବିସ୍ଫୋରଣ କରୁଛନ୍ତି, ଆଉ ଘର ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଏଆଇସିସି କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି, ତା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।