ସୀମା ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର କର୍ମଚାରୀ

ଜଳେଶ୍ୱର (ଅଜିତ କୁମାର ଦାସ): ସୀମା ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡ଼ିଛି ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଗାଁ। ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଜି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସୀମାରେ ପୋତା ଯାଇଥିବା ଖୁଣ୍ଟିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଏନଜିଟିରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅର୍ଥାତ ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟର ପଶ୍ଚିମ ମେଦିନୀପୁରଠାରେ ଉଭୟ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟର ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହାର କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରି ପାରିନଥିଲା।

ଆଜି ଉଭୟ ରାଜ୍ୟର ପଦାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ୮ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସୀମା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଲାଗିଥିବା ଖୁଣ୍ଟି ଗୁଡ଼ିକୁ ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି। ଆଲୋଚନା ପରେ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସୀମା ବିବାଦରେ ଓଡ଼ିଶାର ୯ଟି ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୧୩ ଗାଁ ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା।

୨୦୨୦ ନଭେମ୍ୱର ମାସରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦୀଘା ଡେଭ୍‌ଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟିର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଅଚାନକ ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ୍‌ର ସାହାବାଜିପୁର ଓ ପଦିମା ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ବୁଲଡୋଜରରେ ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ପକାଇଥିଲେ। ଏପରିକି କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ପାନ ବରଜ ବାଙ୍ଗିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରିବାରୁ ସେମାନେ ଫେରି ଯାଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ସାହାବାଜିପୁର ଓ ପଦିମା ଗାଁରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ସୂଚନାରୁ ପ୍ରକାଶ, ଦୀଘାର ସମୁଦ୍ର କୂଳିଆ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ବିବାଦୀୟ ସାହାବାଜିପୁର ଓ ପଦିମା ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଜମିରେ ଥଇଥାନ କରିବାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛି। ସେଥିପାଇଁ ଗତ ଦୁଇ ଦିନରେ ଗାଁରେ ବୁଲ୍‌ଡୋଜର ବୁଲୁଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।