ପଙ୍କରୁ ପଦ୍ମ ଫୁଟିଲା ଭଳି ଚହଟୁଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ

ମୋହନା(ମିହିର ଜତି): ପଙ୍କରୁ ପଦ୍ମ ଫୁଟିଲା ଭଳି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚହଟୁଛି ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ ରବି ଶଙ୍କର ମାଝିଙ୍କ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ କଳାର ପ୍ରତିଭା। ଗାଁଠୁ ସହର ସବୁଠି ସେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଗରିବ ପରିବାରର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପିଲାଟି ଦିନରୁ ପାଠ ପଢା ସହ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ରଖିଥିବା ରବିଶଙ୍କର ଏବେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ନିଜର ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ମୋହନା ବ୍ଲକ ଦମାଦୁଆ ଗାଁର ରବି ଶଙ୍କର ମାଝି। ବାପା ସତ୍ୟନାରାୟଣ ମାଝି ଚାଲିଯିବା ପରେ ନିଜ ମାଆ, ଦୁଇ ଭାଇ ଓ ତିନି ଭଉଣୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ କାନ୍ଧକୁ ନେଇଥିଲେ ରବି ଶଙ୍କର। ପିଲାଟି ଦିନରୁ ପାଠ ପଢା ସହ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତି ରୁଚି ରଖିଥିବାରୁ ସେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଇ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରୁଥିଲେ।

୨୦୦୭  ମସିହାରେ ମୋହନା ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଆବାସିକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ରବି ଶଙ୍କର ମାଟ୍ରିକ ପାସ୍‌ କରିଥିଲେ। ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିବା ସହ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ ପାଇଁ ଅଙ୍ଗହାର ନୃତ୍ୟାୟନରେ ଯୋଗଦେଲେ। ଗୁରୁ ଜୟନ୍ତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କଲେ। ସେଠାରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ନୃତ୍ୟା ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚାଲି ଆସିଥିଲେ। ଏଠାରେ ନୃତ୍ୟାୟନ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଯୋଗଦେଇ ଗୁରୁ ଦୁର୍ଗା ଚରଣ ରଣବୀରଙ୍କଠାରୁ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କଲେ।

ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟରେ ପାରଦର୍ଶିତା ଲାଭ କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି ରବିଶଙ୍କର ବେଶ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ରବି ଶଙ୍କର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ବେଗୁନିଆପଡାରେ ଏକ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି, ଘର କାମରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କରାନ୍ତି। ଜଣେ ଗରୀବ ପଛୁଆ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରର ହୋଇ ଆଜି ସେ ନିଜର କଳା ପାଇଁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ବେଶ ପରିଚିତ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ରବିଶଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସରକାରଙ୍କ ଭାରତୀୟ ସାଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳାୟ ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ମେଧା ବୃତ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦୂରଦର୍ଶନର ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ କଳାକାର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ରବି ଶଙ୍କରଙ୍କ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଏବେ ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳର ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦାୟକ ହୋଇଥିବା ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।