୧୪୪ ଧାରା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାମନବମୀ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଭଦ୍ରକ

ଭଦ୍ରକ(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି ଭଦ୍ରକ ସହର। ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଶତାଧିକ ସାଧୁସନ୍ଥ ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଆଉ ସେପଟେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆଖିରେ ରଖି ସଜାଗ ହୋଇଉଠିଛି ପ୍ରଶାସନ। ଗତକାଲିଠୁ ଜାରି ରହିଥିବା ୧୪୪ ଧାରାକୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସହରରେ ବଳବତ୍ତର ରଖିଛି  ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ। ତା’ସହ ସହରକୁ ପୋଲିସ ଛାଉଣୀରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଦିନ ତମାମ୍ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରହିଛି।

ମନ୍ତ୍ର, ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଭଦ୍ରକ ସହର। ଶଙ୍ଖଘଣ୍ଟ, ହୁଳହୁଳି ଓ ଜୟଶ୍ରୀରାମ ଧ୍ୱନୀରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗ। ସାଧୁସନ୍ଥ, ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମରେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି ପ୍ରାଚୀନ ସହର ଭଦ୍ରକ। କାରଣ ଆଜିଠୁ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନବମୀ ମହୋତ୍ସବ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଥମେ ଭଦ୍ରକ ଗାନ୍ଧୀ ପଡ଼ିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଭୂମି। ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ସାଧୁ ଓ ସନ୍ଥ। ପୂଜନ ପରେ ସାଧୁ ଓ ସନ୍ଥକୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିଲା ଶୋଭାଯାତ୍ରା। ବରପଦାରେ ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେଠାରେ ଗୋ’ ପୂଜନ ସହ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଧାରଣ ସଭା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଗତବର୍ଷର ସାଂପ୍ରଦାୟୀକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପରେ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱରୂପ ସହରରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ପ୍ରଶାସନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀରାମ ମହାଯଜ୍ଞ ସମିତିର କର୍ମକର୍ତ୍ତା।

ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀର ୨ ଦିନ ପରେ ୨୦୧୭ ମସିହା ଅପ୍ରେଲ୍ ୬ ତାରିଖରେ ଭଦ୍ରକ ସହରରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ସାଂପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସା। ସୋସିଆଲ୍  ମିଡ଼ିଆରେ ଏକ ଆପତ୍ତିଜନକ ଧାର୍ମିକ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା ସହର। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଲାଗି ରହିଥିଲା ମାସାଧିକ କାଳ। ଅନେକ ଦିନ ଧରି କର୍ଫ୍ୟ ବି ଜାରି ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆଖିରେ ରଖି ଓ ସଦ୍ଭାବନା ବଜାୟ ରଖିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏଥର ବି ୧୪୪ ଧାରା ବଳବତ୍ତର ରଖିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ। ସହରରେ ୨୫ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ଫୋର୍ସ, ୨ କମ୍ପାନୀ ଓଏସ୍ଏପି, ୨ ପ୍ଲାଟୁନ ସିଆର୍ପିଏଫ୍ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ପ୍ରତି ଛକରେ ପୋଲିସ ପଇଁତରା ସହ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅନୁଧ୍ୟାନ ଲାଗି ୫୦ ଅଫିସରଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।