ମୃତ ଲୋକ ନାଁରେ ଚାଉଳ ଖାଉଛି ଭୂତ

ବାରିପଦା (ମାଣିକ ଲାଲ୍‌ ପାଣି): ରାସନ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କରାଯାଉଛି। ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଗରିବ ଖଟିଖିଆଙ୍କ ସରଳତାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ଚାଲିଛନ୍ତି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜି। କିଏ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ତ ଆଉ କିଏ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ରାସନକାର୍ଡ଼ କରି ହରଣଚାଲ୍ କରୁଛନ୍ତି ଚାଉଳ। ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ଏପରି ସତ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିଛି।

ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ପୂରା ଘଟଣା ଉପରେ। ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ନାକିଚୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଆମ୍ବଡିହିର ଶୁକ୍ରା ସିଂ। ୩ ବର୍ଷ ତଳେ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରା ଏବେ ଖଲିପତ୍ର କାରଖାନାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିରୁ ଯାହା ଆୟ ହେଉଛି ସେଥିରେ ଚଳୁଛନ୍ତି ୩ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ। କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଶୁକ୍ରାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ୩ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ରାସନ୍‌କାର୍ଡ଼ରୁ ଚାଉଳ ଉଠୁଛି।

ଏନେଇ ଶୁକ୍ରା କହିଛନ୍ତି-“ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ୩ ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି। ମାତ୍ର ଏହା ଭିତରେ ମୁଁ ଚାଉଳ ଉଠାଇ ନାହିଁ। କିଏ ଚାଉଳ ଉଠାଉଛି ମୁଁ ବି ଜାଣିନି। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ହେଲେ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିବ।”

ସେହିପରି ଆଉ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ସୁକୁମାର ମାର୍ଣ୍ଣି। ସେ ମୂଲ ମଜୁରି ଲାଗି ଘର ଚଳାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ରାସନ କାର୍ଡ ଅଛି। ଆଉ ସେଥିରୁ ନିୟମିତ ଚାଉଳ ଉଠାଯାଉଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିଲା ବେଳକୁ ୩ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଉଳ ଉଠା ସରିଥିଲା। ପରେ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବାରୁ ଏବେ ଚାଉଳ ମିଳୁଛି ବୋଲତ ସୁକୁମାର କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ- ରଇବାରୀ ସିଂ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁବା ସିଂ। ଯାହାଙ୍କ କ୍ରମିକ ସଂଖ୍ୟା- ୩୦୧ ଓ ୧୮୩୪। ସେହିପରି ସୁନିଂ ସିଂ, ସ୍ୱାମୀ ଗନ ସିଂଙ୍କ ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି କ୍ରମିକ ସଂଖ୍ୟା ୩୯୧ ଓ ୧୮୩୫ ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ରାସନ କାର୍ଡ ରହିଛି। ଏମିତି ଚଞ୍ଚକତା କରି ଏକାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି ଡବଲ୍ ରାସନ କାର୍ଡ। ଗୋଟିଏ କାର୍ଡରେ ହିତାଧିକାରୀ ତ ଆଉ ଏକ କାର୍ଡରେ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏସ୍‌ଏମ୍‌ସି କର୍ମଚାରୀ ଚାଉଳ ଉଠାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଭଳି କାରସାଦି ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି। ବିଡ଼ିଓ କହିଛନ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗକୁ କୁହାଯାଇଛି।