ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତରୁ ଅବସ୍ଥା ବେହାଲ; କେଉଁଠି ପୋଲ ଧୋଇଗଲାଣି ତ’ କେଉଁଠି ଖସୁଛି ମାଟି ଅତଡ଼ା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ହେତୁ ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଛି। ଫଳରେ କେଉଁଠି ବ୍ରିଜ ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଛି ତ କେଉଁଠି ଘାଟି ରାସ୍ତାରୁ ମାଟି ଅତଡ଼ା ଖସି ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ଯୋଗାଯୋଗକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ମରାମତି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ବାଲେଶ୍ୱର-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ନୀଳଗିରି-କପ୍ତିପଦା ରାସ୍ତାର ଟାଙ୍ଗଣାବନ୍ଧ ପୋଲରୁ ଗତ ରାତିରେ ଅତଡ଼ା ଖସିଯାଇଛି। ଫଳରେ ପୋଲଟି ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ୪୦ ଫୁଲ ଲମ୍ବ ଏହି ପୋଲ ଉପରେ ୨ରୁ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ବଡ ବଡ଼ ଗର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବାରୁ କୌଣସି ଜୀବନହାନୀ ହୋଇନି।   ଖବର ପାଇ ନୀଳଗିରି ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ପହଞ୍ଚି ତଦାରଖ କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ଯାତାୟତ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।

nilagiri
ନୀଳଗିରି-କପ୍ତିପଦା ରାସ୍ତାର ଟାଙ୍ଗଣାବନ୍ଧ ପୋଲରୁ ଅତଡ଼ା ଖସିଯାଇଛି।

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରୁ ଘାଟି ରାସ୍ତାରେ ମାଟି ଅତଡ଼ା ଧସିଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରୁ ଖଜୁରୀପଡ଼ା ନିକଟ ଗାଡ଼ିଆପଡ଼ା ଘାଟିରେ ମାଟି ଅତଡ଼ା ସହିତ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗଛ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଉପରେ ପଡ଼ିରହିଛି । ଫଳରେ ଖଜୁରୀପଡ଼ା- ମାଧପୁର ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଚଳପ୍ରଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଯୋଗୁଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁ ଲୋକ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ଯାଇପାରି ନ ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫୁଲବାଣୀ ବିଧାୟକ ଅଙ୍ଗଦ କହଁର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଫୁଲବାଣୀ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚି  ରାସ୍ତାରୁ ଗଛ ଏବଂ ମାଟି ଅତଡ଼ା ସଫା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଥିଲା।

ଏହାବାଦ ଫୁଲବାଣୀ -ବୌଦ୍ଧ ରାସ୍ତାର ରାଣୀପଥର ଘାଟିରେ ମଧ୍ୟ ମାଟି ଅତଡ଼ା ଖସିଛି । ଏହି ରାସ୍ତାରେ ମଧ୍ୟ ଯାତାୟାତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।  ଖବର ପାଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚି ଜେସିବି ସାହାଯ୍ୟରେ ଘାଟି ରାସ୍ତାରୁ ମାଟି ସଫା କରିଛନ୍ତି । ରାସ୍ତା ସଫା କରିବା ପରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଛି । ମାଟି ଅତଡ଼ା ବାରମ୍ବାର ଖସୁଥିବାରୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଯାତାୟତ କରୁଛନ୍ତି।  ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି ଜମିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

phulbani
ଖଜୁରୀପଡ଼ା ନିକଟ ଗାଡ଼ିଆପଡ଼ା ଘାଟିରେ ମାଟି ଅତଡ଼ା ସହିତ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗଛ ରାସ୍ତାରେ ଉପରେ ପଡ଼ିରହିଛି ।

ଅବିଶ୍ରାନ୍ତ ବର୍ଷା ଫଳରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକର ଇଞ୍ଚୁଡିର ଗୋଳା ନଈ ଉପରେ ଥିବା ପୋଲର ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ ଧସି ଯାଇଛି  । ଫଳରେ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ।  ତିନିଦିନ ହେବ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବା ଫଳରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି  । ଏହି ପୋଲ ୮ବର୍ଷ ତଳେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା ।  ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ତ୍ରୁଟି ନେଇ ସେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ । ଏବେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ  ପୋଲର ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ ଓ ଗାଡୱାଲ ଧସିଛି ।

bls
ଇଞ୍ଚୁଡିର ଗୋଳା ନଈ ଉପରେ ଥିବା ପୋଲର ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ ଧସି ଯାଇଛି  ।

 

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା କମିଛି, ହେଲେ ହ୍ରାସ ପାଇନି ଜଳସ୍ତର । ଗୋଦାବନୀ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଗୋଦାବରୀ ନଦୀ ବିପଦ ସଂକେତ ଠାରୁ ୨ ଫୁଟ ତଳେ ରହିଛି । ମୋଟୁ ନିକଟରେ ଏବେବି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ପାଣି ରହିଛି । ଫଳରେ ଆନ୍ଧ୍ର ତେଲେଙ୍ଗାନା ଓ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ଉଭୟପଟେ ଗାଡିଗୁଡିକ ଅଟକି ରହିଛି । ଗୋଦାବରୀ ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ସାବେରୀ ନଦୀରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନି ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।