ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କୁ ସରକାର ଦେବେ ଘର,ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୦୦

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା କରିଡ଼ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଚାରିପଟେ ଅନେକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ  କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଗରିବ ସେବାୟତ ପରିବାରକୁ ଘର ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ନୂଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇଦେବେ। ହିତାଧିକାରୀ ଚାହିଁଲେ ନିଜେ କିଛି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନିଜ ମନପସନ୍ଦର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚଳିତମାସ ୧୮ତାରିଖରେ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ବସି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ବର୍ଗର ସେବାୟତ ପରିବାରଙ୍କୁ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବା ଉପରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା(ସହରାଂଚଳ)ର ହିତାଧିକାରୀ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ) ମଡେଲ୍ ଆଧାରରେ ଏସବୁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ସେବାୟତ ପରିବାରର ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୧.୮୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୋଇନଥିବ ଓ ତାଙ୍କ ନାମରେ କିଛି ପରିମାଣର ଜମିଜମା ରେକର୍ଡ ଥିବ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଏହି ଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସରେ ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ବାବଦରେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ହିତାଧିକାରୀ ବି ନିଜେ କିଛି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବ।
ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଜମି ଯୋଗାଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଆବଶ୍ୟକ ଆଇନତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ। ଏହାସହିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥଳକୁ ରାସ୍ତା, ଡ୍ରେନ, ସ୍ୱରେଜ୍ ସଂଯୋଗ ଆଦି ଭଳି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଯୋଗାଇବା ନେଇ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ତେବେ ଏହି ଅର୍ଥ ‘ଅଭଡ଼ା’ ଯୋଜନାରୁ ବ୍ୟୟ କରାଯିବ।

ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା(ସହରାଂଚଳ) ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘର ଯୋଗାଇବାରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ ବୋଲି ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ସଚିବ ଏହି ବୈଠକରେ କହିବା ସହ ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ପରିବାରକୁ ସେଥିରେ ସାମିଲ୍ କରିହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ନିଆଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ୨୦୦ ଯୋଗ୍ୟ ସେବାୟତ ପରିବାରକୁ ସାମିଲ କରାଯିବ।
ଏହି ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମୋଡ଼ାଲିଟି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ନିମନ୍ତେ ପୁରୀରେ ଏକ ବୈଠକ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।
ତେବେ ଗରିବ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଘର ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେଉଁ ଆଧାରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଜମି ରେକର୍ଡ ସ୍ଥିରୀକୃତ ସହ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ପୁରୀ ସହରରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ଗରିବ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘର ଆବଣ୍ଟନ ହେବ ନା, ସେଥିରେ ଆଉ କିଛି କେ’ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରଖିଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପୁରୀ: କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କହିଲେ ଆମକୁ ବିବାଦୀୟ ଜମି ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର

୨୯ରେ ଘୋଷଣା ହେବ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ

କରୋନା ବେଳେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା, ଆକ୍ରାନ୍ତ ବି ଦେବେ ଭୋଟ୍

ରାଜ୍ୟରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

କୃଷି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରି ସାରା ଦେଶରେ ଚାଷୀଙ୍କ ‘ଭାରତ ବନ୍ଦ’

କରୋନା ମୁକାବିଲା: କେନ୍ଦ୍ର ବଢ଼ାଇଲା ସହାୟତା ଅର୍ଥ, ୧୦୬୯ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ସତ୍ୟନଗର ଶ୍ମଶାନ କହିବ ସତ କ’ଣ ?

ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମାଗୁଛି ପୁଲିସ!

ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା: ଚାର୍ଜସିଟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଲମାନ ଖୁର୍ସିଦଙ୍କ ନାମ

ରାଜ୍ୟରେ ୪୩୪୦ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ONGC ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ