ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ୍‌ ପଥର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲା ଏଏସ୍‌ଆଇ

ପୁରୀ (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ୍‌ ପଥର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମରାମତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି। ତେଣୁ ଶୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ପଥର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟ ଅରୁଣ ମଲ୍ଲିକ। ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ ପଥର ମିଳୁନଥିବାରୁ ମରାମତି କାମ ଅଟକି ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଭିତର ଓ ବାହାର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ୍‌ ପଥର ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପଥରଖଣିରୁ ପଥର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେହି ଖଣି ଓଏମ୍‌ସି ଅଧୀନକୁ ଚାଲି ଯାଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମରାମତି କାମ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପଥର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଉଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବାଇଶିପାହାଚ, ପାଟ ଅଗଣା, ରୋଷ ଶାଳା, ଆନନ୍ଦ ବଜାର, ବିମଳା ମନ୍ଦିର, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିର ଆଦି ମରାମତି ହୋଇପାରୁନାହିଁ।

ସେପଟେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବରିଷ୍ଠ ସେବାୟତ କହିଛନ୍ତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପଥର ଅଭାବ ଯୋଗୁ କାମ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ପଥର ଖଣି ମାଫିଆଙ୍କ କବଜାରେ ରହିଛି। ବାରମ୍ବାର ଏହାକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉନାହିଁ। ଯଦି ପଥର ଆସିବ ନାହିଁ ତାହା ହେଲେ ଏଏସ୍‌ଆଇର ଟାଇମ୍‌ ବାଉଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇପାରୁନାହି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବରିଷ୍ଠ ସେବାୟତ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।