ଚାଷୀଙ୍କ ଝଡ଼ ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ କି ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ। ଏଥିପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଦୁଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ। ଶାସକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହିଁ। ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କାଉଣ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଣ ରଣନୀତି। ତେବେ ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ବିଜେପି

ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଯୋଗଦେଇ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ବଜେଟ୍ ଲିକ୍ ନେଇ ସ୍ୱାଧୀକାର ଭଙ୍ଗ ନୋଟିସ୍ ଆଣିବା ଓ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶ୍ୱେତପତ୍ର ଆଣିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

କଂଗ୍ରସ

ଆସନ୍ତାକାଲି ବସୁଥିବା ବିଧାନସଭା ଶୀଳକାଳୀନ ଅଧିବେଶ ପାଇଁ ଆଜି କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତା ଅଧିବେଶନରେ କୃଷକ ଓ କୃଷି ସମସ୍ୟା, କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଶାସନକ ଦଳକୁ ଘେରିବ କଂଗ୍ରେସ। ଏହାଛଡ଼ା ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ଅବଲମ୍ୱନ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବ କଂଗ୍ରେସ।

ବିଜେଡି

ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସକୁ କାଉଣ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ଶାସକ ବିଜେଡି ମଧ୍ୟ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଦଳର ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଶୀତ ଅଧିବେଶନରେ ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦ, ପୋଲଭରମ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଦାବି ଆଦିକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ବିରୋଧୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠିବ ତାକୁ କିଭଳି ସାମ୍ନା କରାଯିବ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଦଳୀୟ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି

ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଡିଜିପି ଓ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ବିଧାନସଭା ଭିତରେ ଓ  ବାହାରେ ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।  ୨୮ଫ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସହିତ ୧୨୦ ଅଫିସର ନିୟୋଜିତ ହେବେ। ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଉଥିବାରୁ ପୁରା ବିକ୍ଷୋଭସ୍ଥଳରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଯାଇଛି। ୱାଚ ଟାଓ୍ୱାର ସହିତ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କୁଇକ ଆକ୍ସନ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ ରହିବେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।