ହୀରାକୁଦ ଓ ସାତକୋଶିଆରେ ବର୍ଷତମାମ ଇକୋ-କଟେଜ୍ ସୁବିଧା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷତମାମ୍ ଇକୋ-କଟେଜ୍ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହୀରାକୁଦ ଓ ସାତକୋଶିଆର ବାଲିପୁଟଠାରେ ଏହା ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ପିପିପି ମୋଡରେ ଏହି ଇକୋ-କଟେଜ୍ ନିର୍ମାଣ ଓ ପରିଚାଳନା ହେବ। ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କୋରାପୁଟରେ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ କୁମାର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ପିପିପି ମୋଡରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷତମାମ ଇକୋ-କଟେଜ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଇକୋ-କଟେଜ୍ ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଭିଜିଏଫ ପାଣ୍ଠି ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ବର୍ଷତମାମ ଇକୋ-କଟେଜ୍ ସୁବିଧାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ହୀରାକୁଦ, ବାଲିପୁଟ, ପାରାଦୀପ, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି, ପତି ସେନାପୁର ଓ କୋରାପୁଟ ଆଦି ସ୍ଥାନ ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହୀରାକୁଦ ଓ କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ବାଲିପୁଟ(ସାତକୋଶିଆ)ଠାରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରାୟ ୬ଏକର ଲେଖାଏଁ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୬.୨୫କୋଟି ଟଙ୍କା ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଥିଲା। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ପାନ୍ତନିବାସ ଓ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱର ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକୁ ଘରୋଇ ସହଭାଗିତାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ମହାପାତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ଘରୋଇ ଓ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବେ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିବ। ଏହି ବୈଠକରେ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନାଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ସଚିବମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।