‘କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଦେଇ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି’

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସାର ଯୋଗାଣ ନେଇ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଦେଇ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ୩ ବର୍ଷ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ସାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ହେଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥ୍ୟକୁ ନବୁଝି ସାର ଅଭାବ ଥିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଅରୁଣ ସାହୁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀତି ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଗୋଲକ ମହାପାତ୍ର।

ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି-“୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ୟୁରିଆ ସାର୍‌ ୫.୬୫ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୬.୬୬ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ୫.୨୭ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ୟୁରିଆ ସିଧାସଳଖ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଡିଏବି ୨.୨୦ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ୨.୮୨ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ୨.୫୨ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମ୍‌ଓପି ସାର ୧.୩୦ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ୧.୮୧ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ୧.୩୬ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଏମ୍‌ଓପି ସାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ସାର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କମ୍‌ ସାର ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ କହିବା କେତେଦୂର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ।”

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି-“ସାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀର ଅହେତୁକ ଭାବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଫସ୍‌ଫରିକ, ଏସିଡ୍‌, ଆମୋନିଆ, ସଲଫଳର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତାହା ସତ୍ତ୍ୱେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦରରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାର ଯୋଗାଇଛନ୍ତି। ସାର ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଯେଭଳି ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ, ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।”

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।