ମୃତ କୋଭିଡ୍‌ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସହିଦ ଆଖ୍ୟା ଦେଇ ଭୁଲିଗଲେ ସରକାର, କଂଗ୍ରେସ ଉଠାଇଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ନିୟୋଜିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ବା କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କର ଶହୀଦଙ୍କ ଭଳି ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ ବୋଲି ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲରେ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୋଭିଡ୍ ସହ ଲଢ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଆଇପିଏସ୍ ଦେବାଶିଷ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରବେଳେ ପ୍ରଶାସନ କିମ୍ବା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମ୍ମାନ ନଦିଆଯବା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଆଜି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ‘ଶହୀଦ’ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯିବା ସହ ରାଜକୀୟ ସମ୍ମାନରେ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯିବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ ତାରିଖରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରି କହିଥିଲେ ଯେ, କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରି ଯେଉଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ଅନ୍ୟ ସହାୟକ ସେବାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବ ସେମାନଙ୍କୁ ଶହୀଦ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ। ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରି ବଳିଦାନ ଦେଉଥିବା ବୀର ସାହାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବାର ସମୃଦ୍ଧ ପରମ୍ପରା ଆମର ରହିଛି । ତେଣୁ ସେହି ମନୋଭାବ ସହକାରେ କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।
କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୧ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସମେତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ବିଭିନ୍ନ ସେବାର କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ହାତଗଣତି ୪-୫ଜଣଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଅନ୍ୟ କାହାରିକୁ ମଧ୍ୟ ଶେଷକୃତ୍ୟବେଳେ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ଦେବାରେ ସରକାର ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ସୁଦର୍ଶନ ଦାସ ଏକ ପ୍ରେସ୍ ବିବୃତ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅତିରିକ୍ତ ପୁଲିସ ମହାନର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ରାଜ୍ୟ ଭିଜିଲାନ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟକାର ଡଃ ଦେବାଶିଷ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ଦେବାରେ ଅବହେଳା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖ ଓ ପରିତାପର ବିଷୟ । କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଥିଲାବେଳେ ଡଃ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ । ସେ କେବଳ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଓ ସଚ୍ଚୋଟ ପୁଲିସ ଅଫିସର ନଥିଲେ । ଜଣେ ଅତି ଉଚ୍ଚକୋଟିରର ସାହିତ୍ୟକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ରଚନା ପାଇଁ ସେ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି । ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ଅଫିସର ଓ ସାହିତ୍ୟକାରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ତାଙ୍କୁ ଗାର୍ଡ଼ ଅଫ ଅନର ବା ପୁଲିସ ସଲାମୀ ଦିଆ ନଯିବା ରାଜ୍ୟର ବହୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବିଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଛି । ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ଶେଷ ଦଶର୍ନ ଓ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଗୃହ ସଚିବ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ପଦାଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ନହେବା ଡ. ଦେବାଶିଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ସୁଦର୍ଶନ ଦାସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପୁଲିସ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶ ବ୍ୟୁରୋର ଡ୍ରିଲ ମାନୁଆଲରେ କର୍ତବ୍ୟରତ ପୁଲିସ କର୍ମଚାାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମୟରେ କାହାକୁ ଏବଂ କେମିତି ଗାର୍ଡ଼ ଅଫ ଅନର ବା ପୁଲିସ ସଲାମୀ ଦିଆଯିବ, ସେ ବିଷୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ସେହି ମାନୁଆଲ ବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆଧାରରେ ଡଃ ଦେବାଶିଷ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ ଯଥୋଚିତ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା । ମାତ୍ର ତାହା ନକରି ଡଃ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗରେ ଥିବା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗାର୍ଡ଼ ଅଫ ଅନର ବା ପୁଲିସ ସାଲାମୀ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନୁହଁ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଅବାସ୍ତବ ଓ ଅସତ୍ୟ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ସରକାର ବା ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚାହିଁଥିଲେ ଡ. ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା । ତାହା ନକରି ସରକାର ଏକ ଖରାପ ଓ ନକରାତ୍ମକ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।