ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗରେ ସଂଗୀତା-ଶ୍ରୀମୟୀ କଳି

ବଲାଙ୍ଗିର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବଲାଙ୍ଗିର ପାଟଣାଗଡ଼ରେ ବିଜେପି ଓ ବିଜେଡିର ଦୁଇ ନାରୀନେତ୍ରୀ ମୁହାଁମୁହଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାଂସଦ ସଙ୍ଗୀତା ସିଂଦେଓ ଓ OTDC ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମୟୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଭିତରେ ବାକ୍‌ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଛି। ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସ୍ମାର୍ଟ ହେଲ୍‌ଥ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ବେଳେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଦୁଇ ନାରୀନେତ୍ରୀ କଥା କଟାକଟି ହୋଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରର ‘ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ’ ଯୋଜନା ଓ ରାଜ୍ୟର ‘BSKY’ ଏବଂ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ଦୁଇ ନେତ୍ରୀ କଥା କଟାକଟି ହୋଇଛନ୍ତି।

ସଭାରେ ସାଂସଦ ସଙ୍ଗୀତା ସିଂଦେଓ କହିଛନ୍ତି, “ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ। ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା କେବଳ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ସୀମିତ ରହିଛି।”

ସଙ୍ଗୀତା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ବଲାଙ୍ଗିରରୁ ନୂଆପଡ଼ା ଭାୟା ପାଟଣାଗଡ଼ ରେଲୱେ ଲାଇନ୍‌ ୮୦ କିମି ରାସ୍ତାର ସର୍ଭେ କାମ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ମୁଁ ସାଂସଦ ଥିଲି। ସେହି କାମକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଉଥରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରନ୍ତୁ। ସମ୍ୱଲପୁରରୁ ଗୋପାଳପୁର ଭାୟା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ରେଲୱେ ଲାଇନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଥରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଉ।”

ସାଂସଦ ସଙ୍ଗୀତା ସିଂଦେଓଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଶ୍ରୀମୟୀ ମିଶ୍ର କାଉଣ୍ଟର କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯାହା କରିଛନ୍ତି, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅନୁକରଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡକୁ କପି କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଆମେ ଯେଉଁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାକୁ ଅନୁକରଣ କରୁଛନ୍ତି।”

ସଙ୍ଗୀତାଙ୍କ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀମୟୀ କହିଛନ୍ତି-“ରେଲୱେ ଲାଇନ୍‌ ପାଇଁ ସାଂସଦ ଯଦି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଅଧିକ ବଜେଟ ଆଣିପାରିବେ, ତାହାହେଲେ ଆମେ ଅଧିକ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବୁ।”

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଦିନିକିଆ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତରେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ସ୍ମାର୍ଟ ହେଲ୍‌ଥ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟିଟିଲାଗଡ, ପାଟଣାଗଡ ଓ ବଲାଙ୍ଗିର ଟାଉନ୍‌ ଗସ୍ତ କରି ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଟିଟିଲାଗଡରେ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଥମ ହିତାଧିକାରୀ ଭାବରେ ସରୋଜିନୀ ବହିଦାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ସ୍ମାର୍ଟ ହେଲ୍‌ଥ କାର୍ଡ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିଲ୍ଲାର ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଲୋକାର୍ପିତ କରିବା ସହିତ ୫୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।