ମିତାଲୀ ଓ ଝୁଲଣ ଏକାଠି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ଡ୍ରାଭିଡ୍ ଓ କୁମ୍ବଲେଙ୍କ ରେକର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଦୁଇ ଷ୍ଟାର୍ ମିତାଲୀ ରାଜ ଓ ଝୁଲଣ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଜୁନ୍ ୧୬ ତାରିଖରେ ଏକ ଏଭଳି ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ବହୁତ କମ୍ ଖେଳାଳି ଏହି କାରନାମା କରିଥାନ୍ତି। ମିତାଲୀ ଓ ଝୁଲଣ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ମହିଳା କ୍ରିକେଟର୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ମିତାଲୀ ଓ ଝୁଲଣ ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକମାତ୍ର ଟେଷ୍ଟରେ ଏହି ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଦୁହେଁ ୨୦୦୨ରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଏବେ ଲମ୍ବା କ୍ୟାରିୟରର ତାଲିକାରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ୍ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ କେବଳ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ହିଁ ମିତାଲୀ ଓ ଝୁଲଣଙ୍କଠାରୁ ଲମ୍ବା ରହିଛି। ମିତାଲୀ ରାଜ ଓ ଝୁଲଣ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଜାନୁଆରୀ ୧୪, ୨୦୦୨ରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ।

ଏବେ ଦୁହେଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ବ୍ରିଷ୍ଟଲରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ଏକାଠି ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଭାବେ ସେମାନଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟର ୧୯ ବର୍ଷ ଓ ୧୫୪ ଦିନ ହୋଇଯାଇଛି। ଭେରା ବର୍ଟ ଓ ମ୍ୟାରୀ ହାଇଡଙ୍କ ପରେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟରେ ମିତାଲୀ ଝୁଲଣ ହିଁ ଏହି ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାଁରେ କରିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବର୍ଟ ୨୦ ବର୍ଷ ୩୩୫ ଦିନ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡର ହାଇଡ୍ ୧୯ ବର୍ଷ ଓ ୨୧୧ ଦିନ ଧରି କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି।

ମିତାଲୀ ରାଜ ଓ ଝୁଲଣ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟର ଯେତେ ଲମ୍ବା, ସେତିକି ରାହୁଲ୍ ଡ୍ରାଭିଡ୍, ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ଅନୀଲ କୁମ୍ବଲେ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କର ମଧ୍ୟ ରହି ନାହିଁ। କୁମ୍ବଲେଙ୍କର କ୍ୟାରିୟର ୧୮ ବର୍ଷ ୮୮ ଦିନ, ଡ୍ରାଭିଡଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ୧୫ ବର୍ଷ ୨୨୨ ଦିନ ଓ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କର କ୍ୟାରିୟର ୧୨ ବର୍ଷ ୧୪୩ ଦିନ ରହିଛି। ଡ୍ରାଭିଡ୍ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୧୬୪ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ କୁମ୍ବଲେ ୧୩୨ ଓ ଗାଙ୍ଗୁଲି ୧୧୩ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।