ଓଡ଼ିଶାରେ ୩ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭାରମ୍ଭ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍‌ ଷ୍ଟେସନରେ ମାଗଣା ୱାଇଫାଇ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଓଡିଶାରରେ ୩ଟି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା। ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ସଦନରୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍‌ସିଂ ଜରିଆରେ ଏହି ୩ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଓ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବଲପୁର-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଲାଇନ୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହାସହ ସମ୍ବଲପୁର କ୍ଷେତରାଜପୁରରେ ଏକ ରୋଡ୍ ଓଭର ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍‌ ଷ୍ଟେସନରେ ୱାଇଫାଇ ସେବାର ଉଦଘାଟନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରୀ ସିହ୍ନା ଓଡ଼ିଆରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରିବା ସହ ଜଗନ୍ନାଥ ଧାମକୁ ଆସିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇଥିବାରୁ ନିଜକୁ ଧନ୍ୟ ମନେ କରୁଥିବା କହିଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ, “ଓଡ଼ିଶାରେ ରେଳ ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଅବହେଳା କରାଯାଉନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଭିନ୍ନ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୭୦୦ରୁ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ମିଳୁଥିଲା। ଗତ ୩ ବର୍ଷରେ ଆମେ ଏହାକୁ ବଢାଇ ୫୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କରି ଦେଇଛୁ। ୨୦ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ହେବ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ପଡି ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଶେଷ କରିବା ଏହାର ଅଭିପ୍ରାୟ।”

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ଼-ବଲାଙ୍ଗିର, ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ଓ ଅନୁଗୋଳ-ସୁକିନ୍ଦା ଯୋଜନାକୁ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ କରିବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ଼ ଷ୍ଟେସନର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ”

ଏହି ଅବସରରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ କଥା ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଥିଲେ ସିଂହ୍ନା। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ଼ରେ ୱାଇଫାଇ ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି କହିଥିଲେ, “ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଇତିହାସ ବହୁତ ପୁରୁଣା। ସିପାହୀ ବିଦ୍ରୋହ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ସଂଗଠିତ ହୋଇଥିଲା ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ।”

ଗତ ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଉତ୍କଳ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଦୁର୍ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ଯିଏ କେହି ବି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ସମାରୋହରେ ସାଂସଦ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।