ଲଙ୍ଗଳା ହେଲା ଗଣତନ୍ତ୍ର: କୋର୍ଟ ପାଲଟିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ବୁଲି ବୁଲି ଘଣ୍ଟା ପିଟିଲେ ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବରଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ

ଅନୁଗୁଳ: ହାତରେ ଖଣ୍ଡିଏ ସାଇକେଲ ସାଙ୍ଗକୁ ପିଟା ଘଣ୍ଟା । ଗାଁରୁ ଗାଁ ବୁଲି ସେ ଘଣ୍ଟା ପିଟୁଥିଲେ। ଆଖିରୁ ବୋହି ଯାଉଥିଲା ଧାର ଧାର ଲୁହ। ଥରି ଯାଉଥିଲା ତୁଣ୍ଡ। ଅପମାନରେ ଜଳି ଯାଉଥିଲା ମୁହଁ। କୌଣସି ଶୁଭ କର୍ମ ପାଇଁ ସେ ଘଣ୍ଟା ପିଟୁ ନ ଥିଲେ। ଏହା ଥିଲା ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଚରମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଯାହା ତାଙ୍କୁ ମାନିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଇଏ  କୌଣସି ମାଓ ଇଲାକା କିମ୍ବା ଆଦିବାସୀ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଦୃଶ୍ୟ ନ ଥିଲା। ଆଧୁନିକତାର ଭରପୁର ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ଛାତି ଉପରେ ଏମିତି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। କୌଣସି ତାଲିବାନି ଶାସନଠାରୁ କମ୍‌ ନ ଥିଲା ଏହି ଦଣ୍ଡ।  ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକର ଭୁଲ ଏତିକି, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ କଥାରେ ଏକମତ ନ ହୋଇ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ଏତେ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆଇନକାନୁନ ଥାଇ ଦିନ ଦିପ୍ରହରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର କିପରି ଉଲଗ୍ନ ହେଉଛି ତାର ଚିତ୍ର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ହିଁ ବୟାନ କରୁଛି।

ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ବଡ଼କେରା ପଞ୍ଚାୟତ ରଗୁଡିଆପଡ଼ା ଗାଁର ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ସାହୁ। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜଣେ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର।  ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ଓ୍ୱାର୍ଡମେମ୍ବର ପତ୍ନୀ ଅନିଜ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇ ଜିତାଇଥିଲେ।

ଗାଁ ଲୋକେ ସ୍ଥିର କରିଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ନ ଦେଇ ନିଜ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ୱାର୍ଡ଼ମେମ୍ବର। ଗାଁ ଲୋକେ ଚୟନ କରିଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପରାଜିତ ହେବାରୁ ସଂପୃକ୍ତ ଓ୍ୱାର୍ଡମେମ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରରୋଚନାରେ ଏକାଠି ହୋଇଗଲା ପୁରା ଗାଁ। ପ୍ରଥମେ ଦୁଷ୍ମନ୍ତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ବାସନ୍ଦ କରାଗଲା ।

ଆଉ ନିଶାପ ବସି ସ୍ଥିର ହେଲା ଗାଁରେ ମିଶିବାକୁ ହେଲେ ଦୁଷ୍ମନ୍ତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନ ହେଲେ ଭୁଲ ମାନି ପଞ୍ଚାୟତ ସାରା ଘଣ୍ଟ ପିଟିବାକୁ ହେବ। ଆଉ  ଅର୍ଥ ତଣ୍ଡ ଦେଇ ନ ପାରି ସାଇକେଲରେ ବୁଲି ବୁଲି ଏମିତି ଦଣ୍ଡକୁ ବରିଲେ ଦୁଷ୍ମନ୍ତ। ପ୍ରାୟ ୫ କିଲୋମିଟର ବାଟ ଏମିତି ଘଣ୍ଟ ବାଡ଼େଇବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଦୁଷ୍ମନ୍ତଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ନିବୃତ କରିଥିଲା।  ହେଲେ ଏ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସାରା ଜିଲ୍ଲାରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏନେଇ  ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ନିଜ ଆଡ଼ୁ ତଦନ୍ତ କରି ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବ ବୋଲି କହିଛି।