ଏହି ଅଭିନେତା ମାଗଣାରେ କରିଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ

ମୁମ୍ବାଇ: ଫାରୁକ୍‌ ଶେଖ୍ ଜଣେ ଏମିତି ଏକ କଳାକାର ଯେ କେବଳ ଅଭିନୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେ ଅଭିନୟରେ ବଞ୍ଚନ୍ତି। ନିଜର ସମସ୍ତ ଭୂମିକାକୁ ସେ ଏମିତି ଜୀବନ୍ତ କରିତୋଳନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ଅତି ସହଜରେ ଚରିତ୍ର ଓ ଅଭିନୟ ମଧ୍ୟରେ ଧୋକ୍କା ଖାଇଯିବ। ଥରେ ମନେପକାନ୍ତୁ ‘ଚସ୍‌ମେ ବଦୁର୍’, ‘ଉମରାଓ ଜାନ୍’ ଏବଂ ‘ସାଥ-ସାଥ’ ପରି ଫିଲ୍ମକୁ ସତରେ ସେଥିରେ କେହି ଅଭିନୟ କରିବାର ଅନୁଭବ ହେଉଥିଲା ନା ଲିଖିତ ଚରିତ୍ରକୁ ଜଣେ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲା! କେବଳ ଅଭିନୟ ନୁହେଁ, ଫାରୁକ୍ ଜଣେ ସୁନ୍ଦର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ। ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ବିବାଦରେ ପଶିବାର କେହି ଦେଖିନାହିଁନ୍ତି। ଆଜି ତାଙ୍କର ୭୦ତମ ଜନ୍ମଦିନ।

୨୫ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୪୮ରେ ଏକ ଜମିଦାର ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଫାରୁକ୍। ପାଞ୍ଚ ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଥିଲା। ମୁମ୍ବାଇରେ ପାଠପଢା ସାରିବା ପରେ ସେ ବାପାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରି ଓକିଲାତି କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ କିଛି ଅଲଗା ଲେଖାଥିଲେ। ଓକିଲାତିରେ ସଫଳତା ନପାଇ ଅଭିନୟ ଦୁନିଆରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ମିଳିଥିଲା ୭୫୦ଟଙ୍କା

୧୯୭୩ରେ ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ଥିଲା ‘ଗରମ ହୱା’ ଆସିଥିଲା ପରଦାକୁ। ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମକୁ ମାଗଣାରେ କରିବା ପାଇଁ ଫାରୁକ୍‌ ରାଜି ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ମନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲା ଓ ସେ ତାଙ୍କୁ ୭୫୦ ଟଙ୍କା ଦେଲେ। ସେ ପୁଣି ୫ବର୍ଷ ପରେ।

ଉମରାଓ ଜାନରୁ ମିଳିଲା ପରିଚୟ

ଫାରୁକ୍ ଏମିକି ଏକ କଳାକାର ଥିଲେ ଯେ, ସମସ୍ତ ଛୋଟ ବଡ ଚରିତ୍ରକୁ ଜୀବନ୍ତ ରୂପ ଦେଉଥିଲେ। ‘ଉମରାଓ ଜାନ୍‌’ରେ ସେ ଏକ ଛୋଟ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିନେଇଥିଲେ। ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ସେ ନବାବ୍‌ ସୁଲ୍‌ତାନ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

୪୦ ଫିଲ୍ମର ଅନୁଭବ

ଫିଲ୍ମକୁ ସେ ବହୁତ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିଲେ। ମୋଟ ୪୦ଟି ଫିଲ୍ମ କରି ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ।

ଟିଭିରେ ମଧ୍ୟ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କ ଜଲୱା

୯୦ଦଶକର ଶେଷରେ ଫାରୁକ୍‌ ଅନେକ ମେଗା ଧାରାବାହିକରେ କାମ କରିଥିଲେ। ଏନ୍‌ଡି ଟିଭିରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଜିନା ଇସିକା ନାମ ହୈ’ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା।