ବାହାରେ ଜୋତା କାଢ଼ି ଭିତରକୁ ଆସିବାରେ ମିଳେ ଏହିସବୁ ଫାଇଦା

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ବି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର୍‌): ଘର ବା ମନ୍ଦିର କି କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜୋତା ବାହାରେ ରଖି ଭିତରକୁ ଯା’ନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କରୁ ନଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଳୁଥିବା ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିଲେ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣାଇବେ।

କେବଳ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ନୁହେଁ, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସପକ୍ଷରେ ଯୁକ୍ତି ରହିଛି। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ବାହାରେ ଜୋତା କାଢ଼ି ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଦ୍ବାରା କ’ଣସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ।

ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ: ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ମନ୍ଦିର ବା ଘର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶବେଳେ ବାହାରେ ଜୋତା ରଖି ଯିବା ଉଚିତ। ଭିତରକୁ ଜୋତା ପିନ୍ଧି ଯିବା ଦ୍ୱାରା ଘର ଭିତରର ବାତାବରଣ ଅଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ: ଘର ବାହାରେ ଜୋତା କାଢ଼ି ଯିବାର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ବାହାରୁ ଆସିବାବେଳେ ଜୋତାରେ ମଇଳା ଲାଗିଥାଏ। ଏହି ଜୋତା ଘରକୁ ଭିତରକୁ ପିନ୍ଧି ଆସିଲେ, ଏଥିରେ ପୂର୍ବରୁ ଲାଗିଥିବା ଜୀବାଣୁସବୁ ମଧ୍ୟ ଘର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ଫଳରେ ପରିବାରରେ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। ପରିବାରର ଶିଶୁଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିଥାନ୍ତି, ଯାହା ଶିଶିଙ୍କୁ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ କରିଥାଏ।

ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ବାହାରେ ବୁଲିବାବେଳେ ଜୋତାରେ ୭ ପ୍ରକାର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଲାଗିଥା’ନ୍ତି। ଏହି ଜୋତା ଘର ଭିତରକୁ ଆସିଲେ, ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଗୁଡ଼ିକ ଘର ଭିରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଥା’ନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସନଳୀ ଓ ପାଚନତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର: ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘର ବାହାରେ ଜୋତା କାଢ଼ି ରଖିବା ଶୁଭଦାୟକ। କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ଜୋତାରେ ଆସିଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ସାମ୍ନାରେ ମଧ୍ୟ ଜୋତା କାଢ଼ିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଧନର ଦେବୀ ମା’ ଲକ୍ଷୀ କୋପ କରିଥା’ନ୍ତି।