ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ୫ ସ୍ତମ୍ଭ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଲେ ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଆଜି ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ବିପତ୍ତି ଆମକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭଶୀଳ ହେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି ଓ ଏହାର ଉପଯୋଗ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ୫ଟି ସ୍ତମ୍ଭ କଥା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ୫ ସ୍ତମ୍ଭକୁ ଆମକୁ ସଶକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ୫ ସ୍ତମ୍ଭ ହେଉଛି-

୧-ଅର୍ଥନୀତି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କେବଳ ଗତି ବଢ଼ାଇଲେ ହେବନାହିଁ ବରଂ ବଡ଼ବଡ଼ ଜମ୍ପ କରିବାକୁ ହେବ।

୨- ଭିତ୍ତିଭୂମି: ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଦେଶରେ ଏଭଳି ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଦରକାର, ଯାହା ଆଧୁନିକ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଦେଶକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ।

୩- ସିଷ୍ଟମ୍: ଆମକୁ ଏକ ସିଷ୍ଟମ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହା ଦେଶର ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବ।

୪- ଜନସଂଖ୍ୟା: ଆମ ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁବକ ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ କୋଟି କୋଟି ଯୁବକ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ହେଉଛନ୍ତି, ଆମର ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ। ଏମାନଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଆମ ଦେଶକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ।

୫- ଚାହିଦା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଜାର ଏବଂ ବୃହତ୍ତମ ଚାହିଦା କ୍ଷେତ୍ର ଅଟେ। ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।